Citat:
Ursprungligen postat av
Zickler
Hej. Jag fick en påminnelse från KF den 11/8 om att skicka in ett delgivningskvitto på en liten skitskuld som jag lyckats dra på mig (800 kr). Jag har bott på annan ort under sommaren och postgången har uppenbarligen inte fungerat tillräckligt bra. Jag återvände till min hemstad idag och upptäckte alla dessa brev från inkasso och KF.
Jag har alltså fått ett föreläggande från KF samt en påminnelse om att skicka in kvittot vilket jag postade omedelbart. Jag ska kontakta inkassoföretaget ASAP imorgon och kolla läget, jag betalar självklart även direkt in denna lilla skitsumma som är sprungen ur en missad påminnelseavgift från början av sommaren.
Ska jag måla fan på väggen direkt och ställa in mig på 3 år som en utesluten medborgare? Eller kan det fortfarande gå att rädda?
Har du skrivit på delgivningen måste du snabbt (inom tio dagar) betala skulden inkl. kostnaderna som lagts på (Inkasso och KFM) och samtidigt skicka ett bestridande till KFM där du skriver att skulden är betald. Notera att skulden inte ska betalas till KFM utan till den som ska ha pengarna (fordringsägaren eller inkasso). I och med att du bestrider kontrollerar KFM om den är betald. Sedan dras ärendet tillbaka och du får INGEN anmärkning..
Om du bara betalar men inte skriver bestridandet, blir det beslut och i samband med detta får du en anmärkning.
Så allt, BESTRID inom tio dagar från det datum du skrev på föreläggandet så klarar du dig.