2014-08-08, 01:11
  #1
Medlem
NUFCs avatar
Citat:
Ett knivbråk utbröt på torsdagskvällen i Norrköping.
Enligt vittnesuppgifter till en fotograf på platsen ska flera personer ha varit inblandade i bråket, som ska ha inträffat vid en skola.
– Jag kan bekräfta att det varit ett bråk och att kniv använts, säger Cecilia Svensson, stationsbefäl vid polisen i Norrköping.

Vilken skola rör det sig om och vilka har varit i farten månne?
Citera
2014-08-08, 01:32
  #2
Medlem
NUFCs avatar
Citat:
Vid 21.40 under torsdagskvällen laramdes polisen till ett bråk på Spelmansgatan i Navestad. När polisen kom till platsen hittades två skadade män.

- De ena har blivit stucken med kniv i bröstet, nära hjärtat. Den andra har fått skallskador, säger Christer Wiktorsson, länsvakthavande polisbefäl.

De båda männen fördes till sjukhus med oklara skador. De båda är gripna och misstänkta för grov misshandel.

Polisen ska under natten förhöra de två männen, som båda är i 25-årsåldern. Polisen har spärrat av brottsplatsen och en brottsplatsundersökning ska genomföras. Även vittnesförhör kommer att hållas, uppger polisen.

Varför männen hade börjat bråka är i nuläget okänt.

Källa NT.se

Navestadsskolan alltså...
Citera
2014-08-08, 02:48
  #3
Medlem
Grenkomp GRKs avatar
Är det Navestadskolan så handlar det om invandrare.
Citera
2014-08-08, 03:20
  #4
Medlem
Önskar att sommaren är slut snart så asen håller sig inne
Citera
2014-08-08, 08:45
  #5
Medlem
Nån som har en ide dom det var internt och de hade något otalt från början eller om det var ett personrån mot fel person så både angriparen och den angripna blev skadade?

Lutar ju vansinnigt mkt åt det första förstås.
Citera
2014-08-08, 19:35
  #6
Medlem
Syrianer i farten igen, vilket inte borde förvåna någon vid det här laget eftersom de ligger bakom merparten av brottsligheten i Norrköping.
__________________
Senast redigerad av johnkreese 2014-08-08 kl. 19:41.
Citera
2014-08-08, 20:19
  #7
Medlem
Så klart man kastar skit på invandrarna utan att veta ett skit om vilka och varför det har skett eller vilka. Pinsamt som vanligt!

Navesta eller Ringdansen som området nu heter är ett ganska uppblandat område med både invandrare (från grandländerna till världens hörn) och svenskar.
__________________
Senast redigerad av Nineone 2014-08-08 kl. 20:23.
Citera
2014-08-11, 22:19
  #8
Medlem
någon som vet vem den häktade är?
Citera
2014-10-22, 04:05
  #9
Medlem
CommonKnowledges avatar
http://www.nt.se/nyheter/norrkoping/...-10284716.aspx
Citat:
25-åringen som svårt knivhögg en jämnårig barndomskamrat dömdes på tisdagen till fem års fängelse för dråpförsök.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in