Citat:
Ursprungligen postat av
lentil
Inte en chans att Stenander mörkade. Han var ett original, men inte på det sättet. Jag tycker snarare att det ser ut som om polisen gjort fel antaganden. De antog att hon gått vilse. Det antog vi allihop. Att något rovdjur skulle plockat upp henne med bil och dödat henne fanns inte på kartan. Inte just där. Inte just hon. Jag tror att gärningsmannen skyddats av att han inte är någon omgivningen trodde kunde vara våldsam. Jag tror att Rakels bekantskaper alla verkade ofarliga, men att någon av dem blev farlig under vissa omständigheter. Jag tror inte att han har dödat fler gånger och jag tror inte att hennes död var planerad.
För att kunna svara på ditt lägg så måste man först ställa sig frågan:
Vem var Rakel Börjesson?
Jag har polisutredningen om hennes försvinnande som jag erhöll för ett antal år sedan. Hon led av flera somatiska sjukdomar som kramper, yrsel och diabetes men behövde ej intag av insulin. Detta med kramper kan ha varit epilepsi. Är osäker på om hon även hade hjärtproblem men vi vet i a f att hon inte orkade gå några längre sträckor eftersom hon blev fort trött. Utöver detta så tillkom också att hon hade en mycket dålig orienteringsförmåga. I polisutredningen beskrivs den försvunna som förståndshandikappad. Vad jag har undrat över är om hon kunde läsa? Troligtvis kunde hon det men hur bra?
Fröken Börjesson var mycket rädd för åska men även för män och
att vara ute i skog och mark. Hon ansåg detta som farligt. Under lördag eftermiddag den 5 juli 1980 började det åska kraftigt. Vi vet inte när bara att det skedde efter att vittnet Elisabeth Bard hade sett henne på baksidan av Gullbergshallen runt 14.00-tiden. Hon och kassören inne i butiken var de
sista säkra vittnesuppgifterna av fröken Börjesson.
Ja polisen gjorde ett helt felaktigt antagande att hon skulle ha gått vilse. Aspö vårdhem kom också att rikta kritik mot polisen hur de hade behandlat hennes försvinnande. Att hon hade åkt med någon när hon ankom Gullbergshallens baksida kan vi faktiskt utgå i från med den allra största sannolikhet eftersom den försvunna var pigg. Hon hade inte orkat ta sig till Gullbergshallen från Aspö vårdhem per fot. Hon hade ej heller kunnat hitta dit för egen maskin.
När nu Rakel var ute med en okänd man i hans bil den här dagen, så började åskan gå. Kanske gjorde han ett litet närmande? Två saker som fröken Börjesson var mycket rädd för. Hon skulle kunna ha avlidit i ren skräck. Kanske fick hon ett krampanfall under resans gång? Hon hade inga mediciner med sig. Hennes försvinnande och död behöver inte ens ha handlat om ett dråp. Fröken Börjesson kan mycket väl ha avlidit p. g. a. sina sjukdomar. Kanske i kombination av ren skräck? Även om det skulle ha handlat om ett ev. dråp, så hade den här mannen inga tankar på att göra henne illa från början.
Om nu den försvunna avled genom sjukdom och kanske i kombination av skräck, så kanske gjorde hon detta i den okände mannens bil. Där står han då med en död kvinna boende på ett vårdhem i sin bil. Hur skall han förklara detta? Han vill förstås inte bli inblandad i detta och hela Skövde skulle börja att prata om honom om han skulle anmäla detta. Kanske skulle han komma att ses som hennes mördare fastän han inte hade mördat henne? Detta har skett i andra fall. Han gör då det som han anser vara det enda rätta och riktiga. Han helt sonika begraver henne på en för oss alla okänd plats där hennes kvarlevor än idag troligtvis ligger begravda. Detta bör ha skett någonstans i trakterna av Skövde. Att vittnen på olika andra platser skulle ha sett henne var troligtvis felaktiga. Som t. ex. handelsmannen i Flakeberg, Grästorps kommun.
Till 100%, så kom Rakel Börjesson att avlida någon gång efter besöket på Gullbergshallen lördagen den 5 juli 1980.