Citat:
Ursprungligen postat av
Analanalyst
Kan man inte skjuta alla canadagäss och skänka till svältande i afrika. Canadagäss är mitt hatobjekt och eet är högst personligt. En canadagås är jordens avskum. Jag har nog plockat upp hundra skottkärror fulla med canadagåsskit i mina dar. Ursäkta mitt utbrott men det var jävligt skönt att skriva av sig.
Du får tacka gode Bengt Berg för att han planterade in kanadagäss en gång i tiden.
Har du jakträtt så skicka ett PM. Jag har gevär och vänner som alltid är sugna på jakt. 17 HMR FMJ sitter fint vid skyddsjakt.
Tvååriga är inga problem att äta, men du kan givetvis inte räkna med att det blir som en fantastisk filé av något hjortdjur. Det handlar bara om att möra bra och vara en normalgod kock. Att steka hårt är fel väg att gå. Bjuder du på jakt så bjuder jag på tips vad du gör med tvååringarna.