Citat:
Ursprungligen postat av
Kexfabriken
Du borde nog inte disskutera så mycket heller då du verkar mest intresserad av att kalla folk svin, nu har du en poäng i att han generaliserar men ska din punkt komma fram som seriös bör resten av texten hålla en avsevärt högre nivå.
Jag är väldigt insatt i feminism.
Jag blir otroligt provocerad av någon som kallar sig feminist/anti-rasist eller något liknande med en fin ideologisk ståndpunkt och påstår sig vara för allas jämställdhet när de är villiga utföra/stötta våld mot meningsmotståndare.
Är man en feminist kan man inte gå runt och dömma andra sedan förvänta sig att andra inte ska dömma en själv.
Jag är inte så naiv att jag dömmer folk efter politisk ståndpunkt utan jag dömmer folk efter deras moral och personen i frågan har uppenbarligen en dålig sådan.
Är man ett generaliserade svin hamnar man i det facket och då spelar det ingen roll om man är rasist, feminist eller socialist de är precis samma typ av mäniska med olika uppväxt.
Jag dömmer inte folk så länge de inser att alla är värda lika mycket i den bemärkelsen att de förtjänar lika efter lika insats.
En generaliserande person som jobbar, diskutera och ägnar en stor del åt att stoppa folk från att göra just det är som en som propagerar mot nikotin men äger aktier i lucky strike.
Skenhelighet i dess värsta form.
Varför ska jag diskutera jämställdhet när personen i frågan redan bestämt sig och delat in folk i fack utan att veta vad de är förpersoner vad de står för eller vad de gjort.
När detta sker upphör diksusionen för det är som att prata med en vägg och då är det bättre att förklara för väggen att den är en vägg och inte en dörr som den tror att den är så den kan fundera över varför den är en vägg och vad den kan göra för att bli en dörr.
Ursäkta om det är rörigt inlägg men det är skrivet på ren passion.