Citat:
Ursprungligen postat av
Iman2014
Men alltså du tror att jag är nöjd över att höra folk uppmana till massmord på sunniter? Eller bara njuter av att se folk ur Shia miliser öppet tala till västerländsk media att man vill massmörda sunniter och bränna sönder moskéer och att jag av glädje då jag ser detta väljer att sprida denna informationen här på forumet.
Men det är ok när ISIS spränger moskéer & gravar? Att de "lovat" ta Karbala & Najaf för att jämna Imamernas moskéer till marken? Så du menar att det inte finns någon sunni-muslim som gått ut i media om att mörda shiiter? Du har 99 av 100 sunnimuslimer som förespråkar om mord på rafidha & så har du 1 av 100 shiiter som säger att han ska döda alla sunnimuslimer o det är han du reagerar på?
Dina argument håller inte. Allt du anklagar shiamuslimerna för att göra, har sunnimuslimer gjort i flera hundratals år. Sluta hyckla.
Citat:
Det ideala hade givetvis varit om Shia hade lagt ner sitt hat mot sunni och åtminstone sagt offentligt att de vill enas med sunniterna, istället för allt detta hetsande.
Sen så anser vi inte att alla Shia är Rafida, men om du har folk som öppet kränker Aisha och profetens kompanjoner, och nedvärderar Profetens kompanjoner som bevarade och räddade vår religion, så borde det vara ni Shia som borde vara de första att kalla dessa personer för Rafida och förkasta dessa personer som personer som inte representerar Islam.
Shiamuslimerna har gång på gång försökt enats med alla religioner i Irak för ett stabilt & starkt Irak. Men det är baathisterna i al-Anbar som sätter käppar i hjulet. Flera maraji3 har sagt att MAN INTE FÅR KRÄNKA profetens kompanjoner. Räcker inte det som bevis på att shiiterna (majoriteten) inte gör det? Det är en minoritet som gör det & ändå så fortsätter du använda detta idiotiska argument.
Citat:
Sunni har inget emot mainstream Shia, men radikala personer som nedvärderar och kränker Aisha och Profetens kompanjoner samtidigt som de skapar miliser och vill massmörda sunniter, det är dessa personer som attackeras. Varför har Zaydi Shia kunnat leva i fred med sunniter i Jemen under alla dessa år? De har aldrig kränkt Profetens kompanjoner och de respekterar Aisha, de troendes moder och har levt normalt under alla dessa år med sunniterna i Jemen, snarare kan man kalla de en broderlighet mellan Zaydis och Sunni i Jemen.
Shia har inget emot mainstream Sunni, nen radikala personer som dödar shiiter för att de anser att Imam Ali (as) är den rättfärdige kalifen samtidigt som de skapar milliser och vill massmörda flera shiiter, det är de personer som attackeras av shiamuslimska milliser.
Du får det o låta som att alla shiamuslimer i Irak kränker profetens (saw) kompanjoner & Aisha och att det är därför denna uppror existerar. Vad har Jemen med detta o göra? Samma problem skulle uppstå om det var ett shiastyrt land, för ni sunnimuslimer vägrar(!!) styras av en rafidhi. Ni sket i allt när sunnimuslimen Saddam styrde & massmördade shiiter & kurder. För ni levde bra, men när han föll & ni hamnade i samma nivå som shiiterna & kurderna - då fan blev det problem med "staten massmördar".
Citat:
Och ingen kallar för att massmörda Shia, utan vad vi sunniter vill är att ni ska sluta med er aggressiva och expansionistiska politik där ni leds av Iran och ni vill förslava sunniterna i Irak, Syrien och Libanon, och även har planer för att ta över Gulfområdet och Saudi Arabien.
Sunni befolkningen i Syrien har redan gjort uppror mot en Allawit regering som Shia Iran stödjer, sunni befolkningen i Libanon vill inte att den radikala Shia milisen Hezbollah ska styra landet militärt och terrorisera sunni befolkningen och sunni befolkningen i Irak vill inte ha en radikal Shia förtryckande regering som leds av radikala Shia miliser såsom AAH. Tror du en sunni i Ramadi, Fallujah, Samarra, Tikrit, Baquba, Mosul, vill se miliser såsom Asaib ahl al Haq, Mahdi milisen, Badr milisen och andra Iran stödda Shia miliser i deras städer?
Fan har du rökt på? Om nånting så är det ingen som kallat för att INTE MASSMÖRDA SHIITER. Sluta hitta på massa skit. Du har dina älskade shejker i SA som hela tiden utfärdar en fatwa om rafidha o hur illa de ska behandlas. Bara för att du säger något så innebär det inte att det är sant.
Citat:
Men du vet varför sunni har gjort uppror. Så fort orsaken till upproret försvinner kommer även IS att försvinna. Man vill inte leva under förtryck. Så om du vill att sunni ska sluta kriga så får ni ta bort era miliser som vill massmörda sunniter, sluta fängsla sunniter i massvis, sluta döm sunni politiker till döden och fängelse...
Det du säger om IS kan likväl sägas om hur Shia öppet tar emot miliser såsom AAH och Badr.
Jag försöker inte hitta på saker, jag visar på hemska uttalanden från en artikel från TheGuardian där Shia miliser uttrycker enormt hat mot hela den sunnitiska folkgruppen som är chockerande att se. Inte ens nazisterna uttalade sig så här om judarna officiellt på det sättet dessa personer gjorde i artikeln. Jag tycker likt alla normala människor borde, att det är chockerande hur Iraks så kallade regering kan tillåta dessa personer att arbeta för dem, samtidigt som Väst stödjer dessa personer.
Så länge det inte är sunniter som lever under förtryck så är det ok. När shiiter & kurder massmördades av Saddam så kollade ni bort. När shiiter, som är MAJORITETEN i Bahrain gör uppror för att de förtrycks av sunnimuslimska regeringen så kollar ni bort. Hur kan ni kalla er själva för muslimer när ni kollar bort när era landsmän förtrycks o dör under flera decennier & så fort ni "förtrycks" så startae ni ett krig och utfärdar fatwor om att döda alla icke-sunnimuslimer? Ni blundade i 30 år för att öppna ögonen när ni inte lever lika bra som ni gjorde i 30 år.
Säger det en sista gång, för att en ledare i millisen vill massmörda sunnimuslimer så betyder det inte att alla shiamuslimer vill det. Sayid al-Sistani har starkt sagt emot att skada sunnimuslimer, tror du en millis-ledares ord väger med an Iraks högsta ledarens ord?
Sluta med ditt skitsnack.