Citat:
Ursprungligen postat av
Magon
http://images.catholic.org/media/2014/07/28/14065691131961_700.jpg
säger väl det mesta om isis.
de flesta av dessa sjuka bilder/filmer är dom själva som lägger upp på sina twitters, facebooks. och hyller dåden med 500 tummen upp av jihad kompisar och supporters som också lämnar kommentater att det var bra kämpat etc.
Den där bilden är från Idlib 2012 och det är inte IS som har halshuggit den där lilla flickan, utan det är en av "frihetshjälten" Assads offer. Kvaruadmassakern utfördes av reguljära syriska soldater på oskyldiga civila syrier i en moské i Idlibprovinsen. Det är beklagligt att folk använder dessa bilder i rent propagandasyfte för att på så sätt få ökad sympati för kristna och andra minoriteter.
Här är originalvideon från var bilden har tagits ifrån.
https://www.youtube.com/watch?v=XOxTVWDVubo&bpctr=1407902916 (OBS! Varnar känsliga tittare)
Det är inte första eller sista gången desinformation kommer ut och det enda tipset jag kan ge till alla är att forska själva och se sanningshalten i alla bilder som florerar på internet och som påstås visa civila massakrer utförda av IS. Det är väldigt enkelt och tar inte alls särskild lång tid med google image search.
Detta inlägg är inte att glorifiera och säga att dem vilsna själarna i IS är några änglar, tvärtom är dem av samma skrot som Assad och hans smutsiga anhängare. Jag vill uppmuntra alla opartiska i denna tråd att ha ett kritiskt tänkande till allt som florerar, sök själva och ni ska finna sanningen.