Citat:
Ursprungligen postat av
pkj
Tjena,
Är det värt att betala ett antal hundra för en online PT i en månad? Känns som det kanske vore bra att han ger mig ett nytt träningsprogram och coachar lite? Vet bara inte hur stor skillnad det skulle göra om jag byter från det jag har nu(gymmar 4 gånger i veckan och försöker springa 2 gånger i veckan) till ett program som han kommer fram till.
Jag tycker inte man kan lära sig träna hårt över nätet. Allt inom träning är basic, dvs går att läsa sig till på tex Flashback. Finns mängder av bra scheman och hur man ska äta och detta är den enkla biten.
Men hur gör du för att få ut maximalt av träningen? Träna hårt och smart (smart = är t.ex; rätt sömn, lära sig äta rätt macros, träna ofta, men inte för ofta, rätt utförande på övningarna). Det är några saker som man får lära sig med tiden.
En PT hade varit helt okey om det nu inte vore för att du faktiskt hittade hit där all information är bättre (mer informativ) och gratis!