Hej! Har ett problem som tammefan verkar omöjligt att lösa. Så fort jag startar datorn så börjar jag höra mig själv genom mina hörlurar + massa brus. Och nej jag har inte "Listen to this device" ibockat.
Har provat hörlurarna i andra enheter och där fungerar de perfekt, men så fort jag startar datorn (windows hinner inte ens starta) så kommer bruset + ekot. Jag frågar här i ren jävla desperation eftersom jag snart kommer hamna på psykhem om detta inte kan lösas. Har nog skummat igenom en sisådär 140-150 trådar på internet men ingen har kommit fram med något vettigt som löser problemet.
Headsetet jag använder är ett Qpad qh-90
Snälla, är det NÅGON som har varit med om detta eller har någon idé om vad fan som kan vara fel?
Edit: Har även stängt av "Microphone booster" helt. Det sänkte det väldigt mycket men löste tyvärr inte problemet
Ska också tillägga att jag har ett usb-ljudkort ikopplat som alltid fungerat tillsammans med hörlurarna förut. Och när jag aktiverar de istället så blir det ingen skillnad, datorns ljud (spotify osv) kommer genom högtalarna men bruset + ekot är fortfarande kvar i hörlurarna