Citat:
Ursprungligen postat av
IRME
Japp, att jobba temporärt på somamren eller som vikarie på äldreboende ska inte vara något problem. Att däremot få fast jobb utan att ha en underköterskeutbildning i grunden skulle jag säga är omöjligt (om du inte är 50+ och har jobbat där hela dit liv).
Med alliansens utbildningspolitik får du heller inte plugga upp undersköterska om du redan har klarat av en gymnasieexamen, så i sådana fall är du körd.
Fast det där tror jag måste vara lite olika runt om i Sverige.
Känner en (30 år, utan utbildning som usk) som fick fast jobb 2012 efter 2-3 år som timvikarie. Samma person håller nu på att validera sina kunskaper med mål att bli just undersköterska. En annan jag känner har jobbat heltid som vårdbiträde ett bra tag nu; även hon 30 år och hon saknar helt gymnasiebetyg.
Kommunen här erbjuder även med jämna mellanrum outbildade vårdbiträden en chans att läsa till bli uskor utan att dom förlorar jobben under studieperioden. Sedan erbjuder även Vuxenutbildningen en usk-ubildning som vem som helst kan söka (oavsett tidigare betyg/utbildning som jag förstår det) plus att man kan läsa via Yrkeshögskolan förutsatt att man har läst vissa kurser på gymnasiet eller via Komvux.