2014-05-02, 20:01
  #1
Medlem
Har otroligt svårt att bli solbränd och efter lite googlande ser jag till min förvåning att det finns tabletter som gör att man får en lätt solbränna (Melanotan exempelvis).

Är dessa tabletter något ni rekommenderar och isåfall vilken?
Citera
2014-05-02, 20:06
  #2
Medlem
Man får väl även mycket leverfläckar av melanotan. Det kanske är en deal breaker?
Citera
2014-05-02, 21:46
  #3
Medlem
euqueros avatar
Det finns ju även Maxosol och sådana tabletter du kan ta.
Citera
2014-05-02, 21:49
  #4
Bannlyst
Melanotan 2
Citera
2014-05-03, 01:29
  #5
Medlem
Highsounds avatar
Kan rekommendera MT2 och hänvisar dig till Den stora tråden om Melanotan
Citera
2014-05-13, 15:42
  #6
Medlem
Ethinas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tvbordet
Har otroligt svårt att bli solbränd och efter lite googlande ser jag till min förvåning att det finns tabletter som gör att man får en lätt solbränna (Melanotan exempelvis).

Är dessa tabletter något ni rekommenderar och isåfall vilken?

Melanotan är inget du bör ta i tablettform, det tas i sprutor eller nässpray.
Rekommenderar Solbrun eller Maxosol som är tabletter. Finns att köpa på exempelvis Life. Tyvärr ger det inte någon superdupereffekt, men det hjälper till.
Citera
2014-05-13, 16:32
  #7
Medlem
La-Perlas avatar
Jag har inte provat melantonan själv men har läst om flera biverkningar. Bland annat att dina leverfläckar kommer bli mer framträdande.

Förra sommaren käkade jag maxosol och solbrun. Jag kände 1 tablett av varje sort 2 gånger om dagen i kombination med lunch och middag. Totalt fyra tabletter per dag alltså. Jag blev lättare brun och fin en finare nyans. Brännan satt även längre. Många kommenterade att de inte fattade hur jag kunde bli så brun i Sverige. Spenderade kanske 4 hela dagar på stranden under en Gotlandsvistelse. Utöver det lite spontansolningar i skärgården eller i solarium.

Solbrun:
http://www.vitalas.se/sv/artiklar/so...0-kapslar.html

Maxosol:
http://www.lifebutiken.se/life/produ...n2/maxosol.ecp

De innehåller samma mängd betakaroten (25 mg) samt lykopen (500 μg).

Solbrun Topformula:
http://www.topformula.se/article/solbrun__topformula

Denna tablett innehåller 30 mg betakaroten samt 2000 μg lykopen.

Betakaroten är färgämnet som finns i morötter och lykopen finns i tomat. Dessa ämnen färgar underhudsfettet och ger din hud en helt annan lyser. Vid överdriven konsumtion kan du tillslut komma att se ut som en morot själv.

Denna sommar tänkte jag göra samma sak med tabletterna men har precis köpt en produkt som heter Gatineau Tan Accelerating Lotion. Jag köpte den här ifrån:
http://www.feelunique.com/p/Gatineau...imited-Edition

"Förbereder, förstärker och förlänger solbrännan genom att effektivisera hudens eget pigment (melaninproduktion).
Skyddar och stimulerar huden så att färgen blir gyllenbrun och minskar risken att bränna sig och få soleksem. Stärker huden så huden blir mer soltålig och får en bättre solbränna som varar längre.
"

Det ska bli spännande att se var denna kombinationen leder.
__________________
Senast redigerad av La-Perla 2014-05-13 kl. 16:45.
Citera
2015-09-28, 11:16
  #8
Bannlyst
Sol Tan for him fungerar, kört dom i en vecka nu. Ser ut som jag har varit på St.Tropez
http://potensmedel.mamutweb.com/Shop...%C3%B6nhet/5/1
Citera
2019-09-17, 20:31
  #9
Medlem
Testat tancare från labpharma i 2 år... tabletten ger mig yrsel och illamående.. brunare blir jag inte, inte sett någon effekt mer än mer pigmentfläckar än vanligt som absolut inte passar i ett ansikte som man vill ha jämn och brun. Pigmentet som jag har kanske är jag men denna tablett har fått mig må illa så många ggr.. ändå tagit den för att få maximal effekt som inte når målet. Jag är inte brunare, mörkare... en sommar ute i solen trodde jag nästan det var tablettens verkan, tills jag fick se mina kamrater såg likadana ut efter de 3 timmar på stranden. Spraytana istället. Värt både pengar och hy
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in