Jag har inte provat melantonan själv men har läst om flera biverkningar. Bland annat att dina leverfläckar kommer bli mer framträdande.
Förra sommaren käkade jag maxosol och solbrun. Jag kände 1 tablett av varje sort 2 gånger om dagen i kombination med lunch och middag. Totalt fyra tabletter per dag alltså. Jag blev lättare brun och fin en finare nyans. Brännan satt även längre. Många kommenterade att de inte fattade hur jag kunde bli så brun i Sverige. Spenderade kanske 4 hela dagar på stranden under en Gotlandsvistelse. Utöver det lite spontansolningar i skärgården eller i solarium.
Solbrun:
http://www.vitalas.se/sv/artiklar/so...0-kapslar.html
Maxosol:
http://www.lifebutiken.se/life/produ...n2/maxosol.ecp
De innehåller samma mängd betakaroten (25 mg) samt lykopen (500 μg).
Solbrun Topformula:
http://www.topformula.se/article/solbrun__topformula
Denna tablett innehåller 30 mg betakaroten samt 2000 μg lykopen.
Betakaroten är färgämnet som finns i morötter och lykopen finns i tomat. Dessa ämnen färgar underhudsfettet och ger din hud en helt annan lyser. Vid överdriven konsumtion
kan du tillslut komma att se ut som en morot själv.
Denna sommar tänkte jag göra samma sak med tabletterna men har precis köpt en produkt som heter
Gatineau Tan Accelerating Lotion. Jag köpte den här ifrån:
http://www.feelunique.com/p/Gatineau...imited-Edition
"
Förbereder, förstärker och förlänger solbrännan genom att effektivisera hudens eget pigment (melaninproduktion).
Skyddar och stimulerar huden så att färgen blir gyllenbrun och minskar risken att bränna sig och få soleksem. Stärker huden så huden blir mer soltålig och får en bättre solbränna som varar längre."
Det ska bli spännande att se var denna kombinationen leder.