2014-04-15, 18:02
  #13
Medlem
T.H.F.C.s avatar
En skön nostalgitripp men också fylld med tjatiga pekpinnar.
Citera
2023-04-12, 03:32
  #14
Medlem
Cineastens avatar
Dålig men underhållande film om ett Sverige som inte finns längre. Lite som Stockholmsnatt och Sökarna.

Taffligt skådespel, klyschiga repliker med övertydliga pekpinnar men ändock sevärd med mängder av citatvänlig dialog.

Plus för snygga Ewa Fröling i löjlig 80-talsfrilla, Lasse Strömstedt som Mias farsa med "mycket gammal moral", Ulf Brunnbergs manager, Dominik Henzels osympatiska knarklangande mc-buse, Magnus Uggla som extremt överspelande pilsk snuskgubbe som jagar tonårskillar med tillhörande usla repliker "vaddå, harru inte snacka me morsan? De sa ru ju att du skulle göra. De kan ju inte bli annat än ett nej", och såklart Hamburg 47..jag menar Nūrnberg 77..eller Nūrnberg 47. Folksparkstomten i Hälsingland hade väldigt svårt för bandnamnet.

Plus även för en del fina Stockholmsvyer och medryckande musik, både från gruppen BARN och Nūrnberg 47 liksom "tryckarlåten" "I'll find my way home" av Jon & Vangelis.

Har det gjorts bättre filmer? Tveklöst ja. Har det gjorts sämre filmer i genren? Ja absolut.
G är en nostalgikick som faktiskt tål att ses och ses om av de som var med då det begav sig. En tämligen oskyldig och småcharmig film i all sin tafflighet.

Vad som senare framkommit om regissörens äckliga utnyttjande och övergrepp mot minderåriga pojkar ger absolut en äcklig eftersmak men det är ett ämne för en egen tråd utanför Filmforat.
__________________
Senast redigerad av Cineasten 2023-04-12 kl. 03:44.
Citera
2023-04-12, 22:47
  #15
Medlem
Ograsts avatar
Har personligen inte sett filmen, men hur ser ni som har sett den på att Staffan Hildebrand blev avslöjad som pedofil?
Citera
2023-04-12, 22:55
  #16
Medlem
Staffan låg med Paolo under inspelningen. Det var väl så Paolo fick rollen.
Citera
2023-04-12, 23:09
  #17
Medlem
Van Nostrands avatar
Cineasten sammanfattade det bra ett par inlägg upp. En film man sett många gånger som satte fingret på tidsandan. Och så badscenen... Hur stort är inte det för en 12-13 åring som mig när vi hyrt den på VHS. Ja vi hyrde om den , minns jag, just för badscenen.
Citera
2023-04-12, 23:23
  #18
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Har personligen inte sett filmen, men hur ser ni som har sett den på att Staffan Hildebrand blev avslöjad som pedofil?

Det är väl kanske mer en grej Mange Uggla och Nicklas Wahlgren ska svara på eftersom de var HBTQ-representationen i den filmen.

Nä men det är Sverige under Palme. Hildebrandt har jag pga jobbat med en del udda arbeten sett i andra sammanhang med utsatta unga pojkar, så han är en klassisk bögtorsk i ordets bokstavliga bemärkelse.

Det är iofs 20 år sen nu men då köpte han mörka unga sommarkatter som pundade hasch.

Att han gjorde en film som var halvstatlig propaganda tillsammans med Joakim Schröder som bara gjort statspropaganda och numera är präst i SvK i San Franscisco

https://www.svenskakyrkan.se/sanfran...ssor-och-prast

Citat:
Mitt intresse för att jobba med teater och film kom tidigt i livet. Mer som en slump och tillfällighet. När jag var femton år fick jag kontakt med filmregissören Staffan Hildebrand. Han hade året innan gjort en dokumentärfilm om fjortonåringar i Stockholm "Fjortonårslandet".

Intresset för barn har alltid funnits där och att homo lyftes fram i filmen är lite skrämmande i backspegeln.

det framgår i artikel att Hildebrandt ville dramatisera Punkmordet https://sv.wikipedia.org/wiki/Veckan...r_d%C3%B6dades

han är född 1946 och var då i 35 årsåldern när han skrev manus med Schröder som han kontaktade som 16 åring.

Schröder är alltså haschpundaren Robban i filmen.

Vad ska man säga? Att Hildebrandt stod för det Gardell står för? De stora varningsskyltarna mot nazismen (kul att se Kolingsborg där har jag haft kul), homoacceptansen, staten och framför allt att musiken är synth.

Det enda rock är när Olle Ljungström nynnar Venus in furs och de lickar boots. Nazisterna i filmen är större än livet, "hundarna brinner" och heila i brunskjorta har nog ingen nazist i Sverige gjort från en scen utöver den filmen.

Nä men alltså jag såg filmen på video år efter den gått på bio och avskydde filmen pga musiken samt att det var bögar i filmen, 1983 var Return of the Jedi, Flashdance och Wargames.

G stod för en kultur som inte riktigt hade en plats i mitt hem vare sig då eller nu.


edit:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Staffan_Hildebrand
Citat:
Staffan Hildebrand föddes i Stockholm som andra barnet till brandkapten Bror Emil Hildebrand (1907–1980) och Laila Margareta Hildebrand, född Engwall (1917–1994). Han hade en äldre bror, Claes (1941–2022), som var professor i cellbiologi). Staffan Hildebrand studerade vid Östra real, där han var skolkamrat med bland andra Carl Bildt.

Staffan Hildebrand startade sin karriär som redaktör för Stockholms Socialdemokratiska Ungdomsdistrikts medlemsorgan Ung Mening under några år i början av 1970-talet.

De flesta av Hildebrands filmer har karaktären av beställningsfilmer från olika organisationer och myndigheter. Ofta handlar det om ungdomar och deras problem. En av dessa beställningsfilmer är Stockholmsnatt (1987), som gjordes på uppdrag av kampanjen Stoppa sabbet och visades i grundskolorna.
...

G – som i gärningsman
I boken G – som i gärningsman, skriven 2021 av Sören ”Sulo” Karlsson och Deanne Rauscher,[3] anklagas Hildebrand för att ha förgripit sig sexuellt på två minderåriga pojkar under flera år under 1970-talet och början på 80-talet. Hildebrand medverkar i boken och bekräftade handlingarna och medgav att det han gjort var fel.[4][5][6]

Han hade alltså en lång historik av barnvåldtäkter när han gjorde LOs ungdomspropaganda.
__________________
Senast redigerad av NewRomancers 2023-04-12 kl. 23:33.
Citera
2023-04-12, 23:37
  #19
Medlem
XtraXs avatar
Varför brinner hundarna?
Citera
2023-04-12, 23:47
  #20
Citat:
Ursprungligen postat av XtraX
Varför brinner hundarna?

Det är en metafor för hur grymma nazister är.

https://web.archive.org/web/20230324...dtstaffan.html

Staffan öser beröm över Carl Bildt, givetvis elevrådet tillsammans och bjuden till Sarajevo 1997.

Värt att läsa med tanke på Bildts senaste expertutlåtanden, men ah det är överklassens röst. Pedofil och maktfullkomlig.

Filmen bör ses utifrån det perspektivet. Statspropaganda.
Citera
2023-04-13, 11:26
  #21
Medlem
Bret-Harts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyK
Staffan låg med Paolo under inspelningen. Det var väl så Paolo fick rollen.

Du tänker på Stockholmsnatt
Citera
2023-04-13, 12:00
  #22
Avstängd
Molekyl3ns avatar
Har'u inte snaaaaackaat me morsan?!...
Citera
2023-04-13, 12:15
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Har personligen inte sett filmen, men hur ser ni som har sett den på att Staffan Hildebrand blev avslöjad som pedofil?
SH var/är inte pedofil utan pederast.
Citera
2023-04-13, 14:50
  #24
https://arbetet.se/2021/12/07/vem-sk...-skora-pojkar/

Pandemin gjorde att det aldrig kom längre, men Arbetet har lyft det där och vad det är för mansbild Hildebrand försöker forma i yngre män. Jag brukar sällan rekommendera artiklar i arbetet.se men det fanns i alla fall några röster som ställde kritiska frågor kring socialdemokratin och den mansbild socialdemokratin har hjälpt till att skapa.

Tomas Hemstad skrev men ingen lyssnade för han sätter sin tillit till kärnfamiljen för att förhindra pedofiler som SH i den blaskan gubevars.


Citat:
I antivålds-skolturnén som följde filmen visade Paolo Roberto och Liam Norberg på scen hur man gjorde roundkicks. Snart hade kickerskulturen spridit ut sig över landet.

Tänk om vi duckade sparkar i nittiotalets stockholmsnätter för att Staffan Hildebrand tyckte att det våldet var upphetsande?

De sköra pojkmännen slår sönder varandra, låter sig utnyttjas och krökar sönder sina ofärdiga kroppar, och bakom skynket står dockspelaren och drar i trådarna.

Gärningsmän som Hildebrand söker sig till sprickorna i samhället. De finner utrymmen där andra inte vill vara, de utnyttjar det ambivalenta, dissonanta. Författaren placerar Hildebrand i den kontext vi förknippar honom med: Det svenska åttiotalet.

Visst vill man se konsekvenser för män som Staffan Hildebrand, men det räcker inte. Skyddsvallen runt sköra och trasiga ungdomar måste bildas av en vuxenvärld som på allvar ser och kan hjälpa även de som valt fel föräldrar att fatta bra beslut.

I G – som i Gärningsmän räddas några av ungdomarna undan männen av vakna mödrar och familjer som bryr sig. Vilka chanser har de som saknar dessa? Hur kan vi hindra att de sköra pojkarna går sönder?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in