(FB) Tjäna på att rulla egna?
"du tjänar mycket på det skulle jag säga, jag själv röker inte detta men min mor gör det, hon köper 1kg tobak för ca 200kr, ingen kvalitets tobak är det ju inte då, men på det så får man ju ut en jävla massa cigaretter, hyllsorna kostar ju ca 15kr för 200st så det är ju inte heller en så stor summa.
så enligt mina beräkningar så är det ca 0.7g tobak i en cigarett, vi säger 1g så blir det lättare att räkna då blir det 1000 cigg för 200kr, sedan hyllsor 200x5 = 75kr dvs 275kr för 1000st cigg vilket är som 52 paket cigg, vanliga cigg kostar ju mellan 46kr - 55kr per paket och för dessa pengar så får du 5 paket"
"En kompis till mig rullar egna cigg, hon räknar att ett paket då kostar 7kr att rulla själv men att köpta dock smakar bättre! "
"Vill man "tjäna" pengar på rökning får man ge sig på råa tobaksblock som man maler ner själv, då blir priset ungefär 20kr per 20 cigg.
Finns att köpa i Göteborg på grönsakstorget vid kinesiska ambassaden åt höger efter den lilla kines affären, där kommer man till en affär som skyltar med tobaksblock och massa rökdon. "
så säg, 1kr ciggen för att få en bra smakande cigg. ? brukar även ha högre nikotinhalt, det märker man verkligen.
mvh // auktor