Jag har kantonesiska som modersml men har varit p ngra sprkresor i mandarin och haft privatundervisningar i ca 10r. Jag anser mig sjlv klara av steg 2 och 3. Men eftersom brist p lrare, s fick jag inte tenta av steg 2 och 3 i gymnasiet. Drfr tnkte jag utnyttja mjligheten reell kompetens. Om jag gr prvningar p komvux s kommer jag hamna i urvalsgruppen 2, vilket har en mycket hgre intagningspong. S jag vill helst inte hamna dr.
Sedan undrar jag ocks, i betyget s str mitt modersml som "modersml" och kinesiska (mandarin) som kinesiska, tror ni de kan se att jag har lst olika "kinesiska". Eller kan jag fuska till mig genom att sga att jag har haft det som modersml med?
Flashback finansieras genom donationer frn vra medlemmar och beskare. Det r med hjlp av dig vi kan fortstta erbjuda en fri samhllsdebatt. Tack fr ditt std!