Citat:
Ursprungligen postat av
swebarb
Själv fick jag av dom få ancients bara en hyffsad legendary ring 560 str och crit dam 48% med en socket så bara för man får ett antal ancients betyder ingenting, dom är oftast på skräp items som ingen behöver ändå. Och blizzard har sagt att ancient items är ju inte för alla utan det riktar sig mest till dom som har typ maxad gear, då finns det anledning att spela och ev få en uppgradering så jag förstår inte problemet egentligen.
Den enda skillnaden mellan ancient och icke-ancients är 30% högre main stat, andra stats påverkas inte. Däremot dmg range på vapen.
30% extra int och 30% extra dmg på vapen är sjukt mycket. Många fick ancient furnaces första dagen och gick upp typ 2 grift-levlar bara där.
Självklart är det synd om de som har kämpat i flera månader för att komma högst upp innan säsongen är över, och så blir det helt förgäves. Patchen skulle inte släppas förrän efter säsongen var över, men det var något "problem" med att starta season två samtidigt, därför blev det så här.