Citat:
Ursprungligen postat av
12characters
Men om frldrarna tvingar ut mig om jag inte betalar hyra d? Vad hnder d? Det kommer ju kosta mer fr dom om jag tvingar dom att hitta ett boende som dom ska betala fr mig n att betala hyran fr att jag bor med mina frldrar.
Det finns i nulget inget hinder fr att dina frldrar kan frsrja dig och ge dig tak ver huvudet, d prjsar inte kommunen fr logi t dig s enkelt r det.
Tyvrr har jag sett flera som utnyttjar systemet genom att hvda att de har blivit utsttta ur familjehemmet utan ngon mjlighet att f bo kvar, fr att f socialfrvaltningen att skaffa lgenhet till dessa.
Min rekommendation r att du fokuserar p att finna ett arbete eller utbilda dig till ngot som leder till arbete.
Du kan ven vnda dig till Frskringskassan fr att ska bostadstillgg.
Kanske du kan f in pengar p det sttet som gr att du kan betala lite hyra tills du har skaffat dig en ordentlig inkomst!
Jag har jobbat under IFO i ett r nu och jag kan lova dig att Soc inte kommer att betala ut pengar till dig baserat p din nuvarande situation.