Fredagens skottdrama i Selsjön slutade med att polis tvingades skjuta en man i 45-årsåldern.
Vid 18.30-tiden kom mannen ut och hotade poliserna med ett skjutvapen. Dessa avlossade då ett skott mot benen men utan verkan. Vid det andra skottet mot benen föll mannen till marken och kunde gripas, uppger polisen i ett pressmeddelande.
Gärningsmannen hade ett skjutvapen, och så siktar polisen mot benen? Korkat gjort. En beväpnad man som blir skjuten i benet kan fortfarande avfyra sitt vapen trots smärtan. Man ska sikta och skjuta honom i kroppen för att bättre försätta honom i ett läge där han inte längre är ett hot mot polisen eller oskyldiga.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!