Citat:
Jo, allt [jag] läst och sett och hört om fallet. Inget specifikt alls, jag har inte ens en stark ståndpunkt fallet, men om jag om och om igen ombed uttala mig om vem jag tror var skyldig (vilket har skett här i tråden) så blir mitt svar att utifrån all jag läst, sett och hört om fallet så tror jag att det var Oswald.
Citat:
Nej, men det är det mest relevanta felet för den här tråden och det som diskuteras här som JAG har påtalat för dig
Så, att jag enligt dig ”överdriver” kompetensen hos en grupp vittnen i syfta att lyfta fram en relevant distinktion och framförallt, hålla mig kort, är det värsta ”felet” du tror att du har hittat?
Citat:
Då läser du väldigt dåligt - jag har ett mycket stort antal gånger påpekat för dig att jag varken är inläst i fallet eller speciellt intresserad av det. Så just i denna tråden lär jag näppeligen kasta mig in i argumentationer om vem som stod var och sa vad till vem, om jag inte blir intvingad i sådana diskussioner av autister som inte förstår vad man skriver till dem.
Bra, då är det lugnt. Trodde ett tag att du hade något med substans, ett sakfel med bäring på bevisläget i stort. Bra.
Citat:
Sä när du skrev: Tror du att det faktum ”vi andra” består av fanatiska Busch-mytologer bidrar till att ”vi andra” tycker likadant även här? så var det JAG som var "Busch-mytolog"? Eller vad menar du?
Fast nu var det ju snarare dig jag syftade på här? Dig och de som likt dig fanatiskt försvarar den officiella mytologin om 9/11. Tro fan att ni är överens om att jag har fel i precis allt i de trådarna. Fakta och goda argument, be damned.
Citat:
Nej, jag gav ett exempel på hur du tolkar ord på ditt eget speciella sätt... Jag var inte ute efter att diskutera 9-11 i jfk-tråden, det kan vi göra på avsedd plats.
Det var ju du som lyfte frågan?
Citat:
Falskeligen? Du skriver ju t.o.m. själv att flera av vittnena inte alls var att beteckna som experter. Bårbäraren, tandläkaren, obducenterna - och då väntar vi fortfarande på någon form av bevis för att resten av läkarna, sjuksköterskorna, praktikanterna, laboratorieassistenterna etc etc hade expertkunskaper angående skottskador och/eller ballistik..
Ja, eftersom du falskeligen anklagar mig för att ”överdriva” vittnenas kompetens, när syftet var en mycket relevant distinktion samt att vara kortfattad.
Citat:
Nej, det ör du som fortsätter att dra upp frågan och dessutom återigen insisterar på att dra i långbänk varför jag finner mordet ointressant och varför jag tror Oswald är den troligaste kandidaten till att ha skjutit jfk.
Varpå jag backade och sedan dess inte använt ordet om den gruppen. Istället skriver jag ut representade yrken/uppdrag och låter läsaren avgöra. Merjobb och omständligt, men värt det, trodde jag. Nu är du tillbaka igen ... same same.
Citat:
Jag är cirka 50 år, det blir ganska många tv-program, filmer, skolböcker, diskussioner med vänner, radioprogram, etc etc.
VAD har du läst sett och hört om fallet? Vad, mer konkret, får dig att tro att Oswald mördade JFK?