Det har hänt en hel del sedan det senaste inlägget. Det har och börjar ploppa upp mer och mer restauranger och caféer i stadsdelen. Med väldigt generösa öppettider också, vilket det ska vara i en storstad. Råsunda är ingen förort som sover på natten och jobbar på dagen.
Texas longhorn har öppnat mitt i stråket, öppet både luncher och middagar. Supreme burger har öppet till sent på kvällen och är New York inspererad hamburgerbar med otroligt goda oreoshakes!
Sedan öppnar det inom kort en kolgrillsrestaurang i närheten. Sibylla ska öppna en stor restaurang någonstans i arenastaden inom kort. Öppettiderna på uteställen och service i Råsunda och arenastaden förlängs succesivt. Sushiställe öppet till 23 finns i stadsdelen nu också.
Nu håller man även på att riva dom gamla gråa kontorsbyggnaderna mellan solnavägen och charlottenburgsgården. Dom kommer att ersättas av bostadshus med lokaler för kommersiella verksamheter på gatuplan.
Bostadspriserna når nya rekorder för varje år där det redan nu finns lägenheter med samma pris som i Stockholms innerstad.
Något man som solnabo verkligen längtar till nu är att Mall of Scandinavia, citybanan och gula tunnelbanelinjen ska bli klara.

Håller tummarna för nattrafik för pendeln på helger inom en snar framtid och även ett bättre nattliv i Solna, där jag själv tror att Råsunda och arenastaden är dom bästa platserna för det.
Så snacka Råsunda nu!

Vad ska bli bättre, vad är bra, drömmar osv.