Citat:
Ursprungligen postat av
Dainea
De tält jag sett på bilder från sydpolen har varit nästan uteslutande Keron, Nammatj från HB och motsvarande modeller från HS. Att fjällklättrare använder kupol har sin grund snarare att det inte alltid finns goda förankringspunkter.
Men oavsett är frågan om man ärligt kan säga att man kommer i sådana extremsituationer att det ena eller andra verkligen blir nödvändigt?
Nu vet jag inte ens vad du grundar ditt uttalande på. Du väljer enbart ut tält från hilleberg vilket känns fel i internationella sammanhang då Sverige inte direkt är överrepresenterade i arktiska eller subartiska expeditioner. Ett av de tält som används mest är north face VE25 tex, ett geosidiskt kupol.
Och på everest, k2 osv får du utan problem upp ett tunnel, c2,c3 och c4,rena platåer.
Skall man ut i vinterläge skall det definitivt planeras för riktigt dåligt väder. Vindar på 20ms är inget ovanligt, och 30ms har träffat mig några gånger. Har du inte satt fast skiten är det kört. Om ditt tunnel står fel mot vinden och du inte spänt det riktigt lär det bli en upplevelse.
Båda fungerar, skulle däremot aldrig bemöda mig med ett tunneltält då det är både smidigare och mer praktiskt med kupol. Dessutom flyttbart vilket kan vara riktigt händigt om du råkat placera tältet på 1 sten eller 2 en grop som vattenfyllS vid regn, 3 utmed en regngata.