Citat:
Ursprungligen postat av
qrizze
Om barnet är under 18 år så är det ju du som förälder som får stå som huvudperson på kontot. Alltså kan du öppna ett konto till i samma bank de redan har och lägg en spärr (om möjligt) att de inte kan röra pengarna förrän de är 18. När de blir 18 så står de som ägare och ingen annan får tillgång till det än personen själv.
De flesta bankerna har det du länkade till.
Jo det känner jag till men det löser inte mitt problem.
Jag vill fritt kunna styra när pengarna kan kommas åt. Jag vill alltså låsa kontot för utbetalning i X antal år och inte vara knuten till mottagarens 18-årsdag eller dylikt.
Pengarna ska inte stå i någon av föräldrarnas namn utan direkt i barnets namn, dock låsta under en av mig angiven period.
Föreställ er att jag dör. Om pengarna då står i mitt namn så ärvs dem, det är inte ett önskvärt utfall. om pengarna står i barnets namn så kan pengarna eventuellt kommas åt av vårdnadshavaren, föräldern etc, det är inte heller önskvärt.