Citat:
Ursprungligen postat av
testpiloten
ja för dig ja, för du ser det ur ett rationellt perspektiv.
den driftstyrda primitiva delen i kvinnans hjärna gör det däremot inte. den triggas istället när en man signalerar sånt som var av vikt när vi bodde i grottor. då var det bra att ha en man som kunde klubba ihjäl en inkräktare och dra hem mat till grottan.
det förklarar t ex varför kvinnor kan kära ner sig totalt i en man som ur ett rationellt perspektiv borde vara en riktig nitlott, så länge han beter sig som en alfahanne.
Du producerar mycket bra. Jag kunde inte sagt det bättre själv.
Dock tror jag att det på sätt och vis är bra att folk har felaktiga uppfattningar om detta. Om alla män strävade på att vara alfa-hanen skulle socialt tumult och kaos utbrista. Dock har undanträngningen av maskulinitet (och även femininitet) gått på tok för långt via feminismen, så några steg i riktning mot bättre könsnormer hade inte skadat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kuksmoker
Ta en uteliggare, sen sätt honom i en reality show och "helt plötsligt" kan han ligga precis hur mycket han vill och knulla hur många tjejer som helst. Dom öppnar fittan för att ett produktionsbolag väljer att rikta en kamera mot han

Haha jo, men då får man tänka på att en man med status i en primitiv miljö hade varit gynnsam för flockens överlevnad. Idag kan du slänga en kamera mot Justin Bieber och hypa honom via media så han får status, även fast han hade varit ganska oduglig i en mer primitiv miljö. Det finns en "mismatch" mellan diverse primitiva drivkrafter och den moderna miljön hos människor, som inte bara gäller detta ämne.
Så länge en kvinna inte verkar vara en pillermissbrukare med elva diagnoser som klättrar på väggarna och ser syner, så kan hon ligga oerhört mycket bara genom att ser bra ut. Lol. Så, det är kanske inte bara tjejer som beter sig "dumt" på köttmarknaden.

. Tjejer är åtminstone kräsnare än killar. Även en tjock brud kan ligga obegränsat p g a mäns desperation.
Citat:
Ursprungligen postat av
okini2
Precis som du säger. Att vara snygg underlättar som fan. Och inte minst om man just är en vanlig snubbe utan någon värsting social status, då är det ännu 'viktigare' att vara snygg. Men det betyder inte alls att fulingar inte kan lyckas. Grejjer är bara den att de måste göra någonting själva för att lyckas och ha en personlighet och status som lockar medans snygga snubbar kan få en hel del gratis.
Raggning för majoriteten av killar är ganska lika. Dock om man VERKLIGEN har utseendet på sin sida så är det en annan "ballpark", är man riktigt snygg så kommer man kunna ligga från krogen ibland enbart p g a det, så länge man inte är väldigt blyg eller riktigt socialt udda på något vis. Om denne modellhunk-kille utvecklar andra attraktiva egenskaper så som självsäkerhet och dominans samt en normal social förmåga så har han det verkligen förspänt.
Dock finns det massvis med killar som är en 7a (över medel) eller nåt sånt på 1-10 skalan och inte har nån vidare succé och skyller detta på att de inte är ÄNNU snyggare, när orsaken är att deras personligheter suger.
Utseendet är ett verktyg för att attrahera, precis som så mycket annat. Ibland hjälper det i början av ett samtal, ibland räcker det hela vägen. Det finns inget skäl att överfokusera på ett verktyg som man inte kan göra så mycket åt, när det finns andra verktyg som också fungerar.
Och sen ja, en ickesnygg kille med ett attraktivt beteende har bättre succé än en snygg kille med ett oattraktivt. En kille som är självsäker, vågar vara konfrontativ, har en viss charm och tar initiativ men saknar ett snyggt yttre får fler och hetare babes än en snygg kille som är en ickemaskulin average joe tråkmåns.
Sen kan man förvisso göra en del åt utseendet med. Nej, man kan inte göra något åt sina gener, men många dudes konkar runt på en hög fettprocent som gör att de bättre utseendedragen inte framträder. Det går såklart även att bygga muskler, klä sig vettigt. Karisma är även en faktor som påverkar hur "snygg" man uppfattas.