Citat:
Ursprungligen postat av
SwAxX
Det har varit lite olika för mig för de olika företagen jag har varit på. Tror jag i alla fall. Ibland har det kommit direkt och ibland så har den kommit sommaren efter.
Det som är säkert är att du kommer få en semesterersättning (Det är väl 12 % påslag eller liknande), men när är väl mindre viktigt förutsatt att du inte lever på existensminimum och svälter just nu. Ring företaget och fråga?
Ja men känns konstigt att företaget kan sitta och hålla på semesterersättningen nu när jag inte är anställd längre? Kan nämnas att jag jobbade sista passet i oktober.
12% någonting stämmer så jag får ut en för mig ansenlig summa just nu, har inget jobb och studerar och försöker att inte ta studielån därför jag är i smått behov av pengarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kalmar2004
Om du har otur så säger arbetsgivaren bara "Semesterlönen är redan utbetald - den betalas ut löpande".
Som jag försökte nämna i första inlägget har jag kollat upp att jag ska få semesterersättning och att den inte är betald i lönen.
Citat:
Ursprungligen postat av
pEddobear
Har jag varit månadsanställd så har jag alltid fått semesterersättningen i september/oktober efter man sommarjobbat.
Är man timanställd så ingår ju semesterersättning i lönen varje månad i stort sett överallt.
Resterande anställda på jobbet där jag var har fått semesterersättningen i Maj men då har de även varit anställda under hela året och fortsatt vara det när semesterersättningen okmmer.