Citat:
Ursprungligen postat av
ZuparN
Jag kan enbart spekulera.
Efter att flertalet från SAA blev halshuggna och avrättade av IS i Tabqa tycks det som att man numera avrättar de IS stridande som påträffas under strid. Detta talade också Robert Fisk om. Det är kanske ett ställningstagande man gör för att markera mot IS, sätta skräck i dem och samtidigt hämnas på alla halshuggningar IS utfört på soldater, civila och hjälparbetare.
Jag anser att det är fel att avrätta krigsfångar. En sådan princip kanske ändras efter flera års av krig mot en motståndare som till varje pris hade velat se ens huvud avskiljt från resten av kroppen. Kan vara en förklaring till varför vi ser dessa bilder.
Det är helt enkelt hämnd, ingenting annat. En statsarmé ska inte sänka sig på terroristernas nivå. SAA misslyckas med det totalt.
Citat:
Ursprungligen postat av
freudianslip
Det är inget krigsbrott iallafall. ISIS är inte skyddade under Genève-konventionen. Som läget ser ut i Deir ez-Zor finns det nog få möjligheter för SAA att hantera fångar.
Alla fångar är skyddade under Genève-konventionen. Det är inte terrororganisationer som ISIS som blir skyddade under Genève-konventionen det är fångarna oavsett vad de tillhör för organisation.
De kunde ha blivit avrättade med ett skott om de inte kan hantera fångar men i stället blev det halshuggning á la ISIS.