Citat:
Hur kan jag ha citerat en "lallig rättshaverist" om jag inte ens vet vem denne är? Ut med språket eller sitt ner i båten.
Citat:
Jag bryr mig inte om vad några globalist think-tanks eller debattartiklar spyr ur sig idag. Jag är mycket väl medveten att FSA och ISIS strider mot varrandra idag. Du verkar ha missat resonemanget, jag pratar om tiden INNAN al-Qaida och IS gjorde slut. När ISIS var en rebellgrupp i mängden. Då hade inte FSA ingenting alls emot ISIS. De slogs tillsammans, man såg deras fanor tillsammans. Precis som FSA idag slåss sida vid sida med Jabhat al-Nusra och allt annat wahhabi-pack. Hade inte al-Qaida och ISIS gjort slut, hade FSA fortfarande slagits sida vid sida med ISIS.
Jämför du FSA och SAA så är FSA den enda part som slagits sida vid sida med ISIS.
"My relationship with the brothers in ISIL are good"
US Key Man in Syria Worked Closely with ISIL and Jabhat al-Nusra
Här har FSA stridit tillsammans med ISIS mot SAA:
https://en.wikipedia.org/wiki/Qalamoun_offensive_(May%E2%80%93June_2015))
https://en.wikipedia.org/wiki/Qalamoun_offensive_(June%E2%80%93August_2014))
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Qalamoun_(2013))
https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Menagh_Air_Base
Inte på något frontavsnitt så har syriska förband stridit sida vid sida, fana vid fana, knä om knä, med ISIS. Det har däremot FSA gjort utan tvekan, det kan du inte förneka.
Citat:
På sidan ligger bara ett tiotal bilder. Vilken sida duger för herr foliehatt då? Facebook? Är du så rädd att kolla på några bilder
bild 1 bild 2 bild 3 bild 4 bild 5 bild 6 bild 7
Citat:
Att de inte stridit med varrandra är ju direkt lögn. Kuweires, Safira, Sadad, Maheen, Quryatayn, Palmyra, Deir Ezzor, Khanasser, Sha'er, östra Salamiyah, Hasakah existerar inte dessa slag och belägringar i din foliehattsvärld eller?
Citat:
Med din logik är USA, Israel, Turkiet också allierade med ISIS. USA har bombat ISIS fiender, Israel har bombat ISIS fiender, Turkiet har bombat ISIS fiender och köpt massvis av olja.
Turkiet till skillnad mot Syrien har inga ekonomiska sanktioner mot sig och kan handla fritt med resten av världen, det kan inte syrien och måste anpassa sig till verkligheten för att överleva.
__________________
Senast redigerad av gnomepower 2016-10-19 kl. 13:59. Anledning: felstavning
Senast redigerad av gnomepower 2016-10-19 kl. 13:59. Anledning: felstavning
Varför förflyttar de inte de stackars belägrade familjerna utanför Idlib? eller rebellerna tillåter inte att de utrymmer det området?