Citat:
Ursprungligen postat av
MbmA
Verkar vara något på gång i Aleppo.
Bashkuy and Duwayr al-Zeytoun under SAA control. SAA try to break the siege of Nubbol and Zahraa.
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=36.335628&lon=37.146578&z=12&m=b
SAA har kontrollerat Bashkuy i över 1 års tid. SAA tog över Bashkuy under Operation Rainbow* för ca. 1 år sedan. Målet med denna operation var att bryta belägringen av Nubl/Zahraa, men det gick åt helvete. Däremot har SAA + Irakiska shiamiliser tagit över Duwayr al-Zeytoun, Tell Jibbin och Mallah Farms idag.
Målet med denna offensiv är antagligen samma som under Operation Rainbow, det vill säga att bryta belägringen av Nubl/Zahraa. Lyckas man med detta så bryter man även rebellernas supply line mellan Turkiet och Aleppo vilket lär försvaga rebellerna en hel del. Jag anser dock att denna offensiv är ganska vågad, SAA har redan försökt med detta vid 1 eller 2 tillfällen. Det har aldrig gått bra. Nu försöker man sig på exakt samma offensiv ännu en gång. Ända skillnaden verkar vara att denna gången tar SAA ett par byar norrut, innan dom viker av väster mot Nubl/Zahraa. Innan har dom gått rakt på. Men nu är även RuAF med i spelet, det har rapporterats om över 200 flyganfall i detta området idag. Terrängen är ganska platt, så rebellerna lär få det ganska hett om öronen på grund av alla flyganfall.
* =
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Rainbow_(Syrian_Civil_War))
Citat:
Ursprungligen postat av
Tillsson
Den kartan är bra för att få en överblick över hur det ser ut. Men du skall akta dig för detaljer på den kartan, den är väldigt pro-SAA.