2014-01-13, 20:03
  #1
Medlem
Antipasto är awesome, men är osäker på hur man får det riktigt gott! Med Antipasto menar jag kallskuret och nånting till det, oftast kör jag brieost a lá Presidente och ICAs egna 'italienska' delikatesser... Nån som kan ge lite inspiration till en mer... överväldigande smakorgasm?
Citera
2014-01-13, 21:26
  #2
Medlem
christerys avatar
Mja, förutom soltorkade tomater, paprika som marinerats och såklart ost och skinka som du redan varit inne på som bas för mumsandet så skulle jag (nu är det väldigt oortodoxt) testat med nachos som förrätt.

Tex denna http://www.cookingchanneltv.com/reci...ef-nachos.html

Är inte italinenskt eller så men jag får som för mig att det skulle passa som plockmat, kanske byta hälften av tortilliachipsen mot salladsblad (båtar) att servera i.

Som egen rätt är den inte så spännande, men om man liksom har mer av olika saker på bordet så får alla ta lite av det dom gillar.

Jag är ju barnsligt förtjust i oliver och chornichonger (som jag inte ens kan stava till, inlagda smågrurkor i alla fall) som man käkar med kallskuret. Eller förvällda/marinerade vitlöksklyftor, dom är inte alls så starka men goda som attans, brukar finnas att köpa färdiga.

Allt som är gott duger väl som förrätt. Eller med en kall en på kvällskvisten.

EDIT: parmesanskivor doppade i balsamico skulle tydligen vara gott, men då jag testade det så smakade det inte alls som jag hade förväntat mig. Måste gjort nåt fel, eller så ska det smaka äckligt.
__________________
Senast redigerad av christery 2014-01-13 kl. 21:29.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in