Hej,
För mig är halva nöjet med att följa en serie att läsa alla kommentarer kring det på Flashback. Det finns verkligen riktiga serienördar på det här forumet och det är jäkligt intressant att läsa alla teorier, men inte minst delar som man missat. Exempel är tex S.O.A-tråden där vissa drar upp smågrejer som från tex säsong 2 som man missat helt och hållet och knyter ihop det med avsnitt i säsong 6.
Något som är mindre bra när man läser en tråd under pågående serie-tittande är att man kan missa att ett nytt avsnitt sänts och då kan man få en del av storyn spoilad. Jag är helt med på att läsa en tråd innan man sett alla avsnitt är lite vanskligt, men som sagt - kul att följa med diskussionerna.
Min tanke är att den 1:a personen som kommenterar det nya avsnitt sätter en rubrik på sitt inlägg med seriens avsnittsnamn, tex
S06E13 har man då inte sett avsnitt 13 är det dags att sluta läsa.
Jag förstår att det inte kommer funka i varenda tråd, men vissa långkörarserier skulle det kunna fungera i. Nya användare kommer tids nog att lära sig.
Just nu följer jag Homeland och råkade precis ut för en spoiler
Ni kan alla börja hylla mig nu för min fantastiska idé.