Citat:
Ursprungligen postat av
oneofmany
Hittar man fonder som man ändå skulle ha valt hos LF så är det inget problem. Jag är dock inte det minsta sugen på ett låst pensionssparande hos LF, dels på grund av att jag inte tror på (avdragsgillt) privat pensionssparande och dels för fondutbudet är så begränsat.
Att man kunde ha ett vanligt fondsparande för att kvalificera sig för guldkundsstatus var nyheter för mig. Jag har mitt sparande i gratisfonder eller indexfonder med låga avgifter. Man kan göra en liten räkneövning.
Säg att man sparar 1000 kr i månaden för att uppfylla kravet för att bli guldkund. Man välja LF:s indexfonder med lägst avgift, vi räknar på att vi sparar i 10 år:
Länsförsäkringar Sverige Index, normanbelopp 4562 kr
Avanza Zero, har ett normanbelopp på 0 kr
SPP Aktiefond Sverige har ett normanbelopp på 1827 kr
Spiltan Aktiefond Investmentbolag har ett normanbelopp på 2013 kr
Försäkringskostnaderna för vårt hushåll är cirka 9000 kr om året. Att bli guldkund skulle alltså be en höjd rabatt på 15%. Den ökade rabatten skulle bli 1350 kr per år. Med allt annat lika så skulle det alltså kunna löna sig för mig att flytta en del av sparandet för att bli guldkund. Måste dock undersöka vad de kan erbjuda på bolånesidan för jag kan inte behålla min bolånerabatt hos SEB utan att ha lönekonto och dylikt.
Jag vet inte var i Sverige du bor och vad kraven är där men vi bor i Skåne och sparkravet är 500 kr/månad för att bli guldkund så vi kör (via vanligt fondkonto) 250 kr/månad i Spiltan Aktiefond Investmentbolag (0,2% förvaltningsavgift) och 250 kr/månad i Danske Invest Global Index (0,45% förvaltningsavgift) vilket medför att vi är guldkunder. Vi har gemensamt konto så på gratis visakort, vääääldigt billiga försäkringar osv så sparar vi in den där förvaltningsavgiften med marginal ett bra tag framöver om man säger så och dessa 2 fonder anser jag vara bland de bättre som finns.
Sedan är det ju en bonus att LF har varit sjukt bra att ha att göra med när vi haft försäkringsärende med dem, när vi haft lån hos dem osv, osv.