Citat:
Ursprungligen postat av gsfan
Har aldrig fallit för beatles,men så är det väl inte min musiksmak direkt.
Dom kom ju i en tid som var mycket hippies,sitta i en ring och sjunga gulliga visor om kärlek m.m. där tror jag en stor del ligger i att dom blev så stora.
Eh... nej.. Hippietiden var bara under i princip 1-2 år, 1967-1968. Beatles slog igenom några år tidigare och var prydliga gossar i kostym då. Att dom slog så enormt berodde mycket på att de gjorde något nytt, skrev enormt bra låtar, såg bra ut och fyllde en "lucka" i musikvärlden vilket fick till följd att en ström av efterapare följde.
Beatles var inne på flower power en kortare period, visst, men deras verkliga storhetsperiod var faktiskt innan dess och genombrottet likaså, även om deras plattor sålde mycket och White Album, som var stundtals flummigt och hippie-aktigt, så hade inte hippie-rörelsen och Beatles så mycket gemensamt.