2013-12-14, 22:39
  #1
Medlem
Det var när jag streamade en tv-serie till tv:n som bilden frös och blev grönrandig. Försökte reboota men den kom aldrig in i windows, bara började om på nytt. Det var grönrandigt även då. Stängde av och försökte igen ett par gånger, blev värre, försökte även nå BIOS. Kom in i bios men det blinkade så man såg inte vad det stod, ena halvsekunden såg man, andra halvsekunden svart, blink blink.

Har haft den i 8 år och använt den nästan dagligen, släpat med mig den många tusen mil, etc. Antar att det är rimligt att anta att den är finito. Men jag vill rädda hårddisken. Hur gör jag det bäst? Det är vanlig laptop-hdd.
Citera
2013-12-14, 22:51
  #2
Medlem
micaeles avatar
Flytta hårddisken till annan dator och rädda vad du kan. Med största sannolikhet är det grafikkretsar eller RAM-dito som kastat in handduken.
Citera
2013-12-14, 23:33
  #3
Medlem
sommarlovs avatar
Finns massor med info här och på andra ställen om hur man plockar ur hårddisken och stoppar i ett extern kabinett...

Min gissning är att ett minne eller moderkortet har gett upp, vilket inte skulle vara konstigt efter 8 år!
__________________
Senast redigerad av sommarlov 2013-12-14 kl. 23:36.
Citera
2013-12-15, 10:44
  #4
Medlem
koxlzs avatar
Skaffa att externt hårddiskkabinett och koppla in disken där och plugga sedan in i valfri dator med USB-port.

För sata-disk:
http://www.kjell.com/sortiment/dator...usb-3-0-p91846

För IDE:
http://www.kjell.com/sortiment/dator...abinett-p91080
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in