Citat:
Ursprungligen postat av
Krafse
Måste väl ha varit hjullagret som var mer eller mindre slut, så hjulet låste sig, och sedan släppte igen, fast kanske lite mer skadat än tidigare? Det borde väl förklara varför det lät illa sen.
Eller, kan det vara bromsrelaterat trots allt? Har svårt att tro det men om någon vänlig själ kan förklara hur bromsarna kan orsaka sånt så är jag idel öra.

Det står i första svaret.
Jag har aldrig nånsin varit med om att ett hjullager gör så att hjulet låser sig, för även om lagret skulle totalskära (vilket redan det är otroligt osannolikt) så skulle först den inre lagerringen rotera på axeln, om den mot alla odds skulle skära så illa att den fastnar totalt så skulle den yttre ringen börja snurra istället om inte axeln gått av innan det. När väl allt det skett och axeln inte gått av så skulle hjulet låsa sig. Högst osannolikt med andra ord.
Att bromsarna fryser fast, eller att beläggen lossnar eller t.om. att bromsslangarna krymper såpass att de håller kvar trycket är mycket mer sannolikt än att ett det har med hjullagren att göra.