Hur stor är chansen att Nokas tar över G4S i Sverige? Någon som vet hur det gick i Norge, hur fort det gick igenom?
Vem är ägare till Nokas?
Har hört att G4S erbjudit Securitas att ta över objekt i Sverige, vet inte hur stor sanningshalten är i detta.
Tycker att intramuscular sammanfattade det hela bra, tyvärr vill jag påstå att Securitas också har problem, som någon annan skrev i en annan tråd "Securitas kan inte sälja på namnet längre" - och det ligger något i det.
Det är absurt egentligen hur illa det är på AL/AC nivå i landet på olika orter, man blundar för saker och slickar arsle för att behålla kunder. Det är ett jävla hyckleri faktiskt, och faktum är att det har bara blivit värre de senaste åren, situationen vart riktigt pinsam när man försökte med dessa "medarbetar undersökningar", den första gjordes säkert med full

nu kör vi! Resultatet var allt annat än thumbs up. Sedan gjorde man ett försök igen, jojo nu ska det ha blivit förbättring

i helvete, istället var deltagandet ännu lägre, (minns inte siffrorna) och ännu fler

över resultatet.
Jag vet, då jag arbetat runt på olika avdelningar (och pratar med andra kollegor på orter) att pga man bokstavligen kunde "peka" på namngivna personer vad som var dåligt, blev det riktigt upprörda miner hos AL/AC. Troligtvis påpekades detta till de berörda, vad hände? Ännu större spricka mellan AL och väktare. Vet en ort där man har haft 1 tämligen oseriöst möte med väktarna sedan 1,5 år(!). Totalt loj med andra ord.
Och jag kan sätta en tia på att man nu skulle "lösa problemet lokalt". Hur i helvete man kan lösa något problem som just är lokalt är fan helt jävla otroligt då det "lokala" problemet är den lokala AL/AC
Jag tycker det är BS, senaste gick ju vd:n ut och gnällde om skador på bilarna på seccens egna youtube - play. jaha, okey, men när jag gick och frågade min AL om de sett klippet visste de inte ens vad jag pratade om... än mindre någonsin kollat ens på den där sketna medarbetarportalen.
Jag tror att det är bättre på mindre bolag, där man faktiskt bryr sig i att bry sig om sina anställda. Och kunder för den delen, för det sec håller på med vad gäller tiderna hos kunder är ta mig fan ett rån.
edit. Och ja jag är då fan riktigt jävla förbannad nu, kukarslen till AL sitter och petar i näsan, gnäller över ekonomin och håller sig undan från oss vanliga arbetare som FAKTISKT natt efter natt efter natt åker ut och utför detta vansinne och håller god min framför kunder FÖR deras jävla skull

Och ja kunder, K-män, t.o.m butiksanställda undrar vad i helvete det är för pack till åsnor som sitter och är chefer för oss pga de mest banala orsakerna som att kanske HÖRA av sig till kunden någon gång på ett år och fråga hur/vad de tycker om bevakningen. Men neeeeeej för helvete det går inte att prata med kunden då måste man ju säga sånt som inte är bra, varför i helvete väktare alltid kommer samma tid hela året om, eller varför det tog 2 timmar innan någon kom på larm sist?!