Men va fan ungjävel, du är så tyyypisk för den svenska tjejen. Lös dina läxuppgifter själv, istället för att fråga oss om det!
Vad har du själv fått för uppfostran? Var den sträng eller slapp? VI här som läser din idiotiska TS har fått en god uppfattning om den, så jag kan lista några saker:
- Du får allt du pekar på, men tror att du inte får nästan nåt. Framförallt inte man "jämnför" med Lisa V. i klassen.
- Dina föräldrar har aldrig pratat om vikten av att lära sig annat än vad som sägs på TV.
- Dina föräldrar har inte lärt dig att ifrågasätta det som folket ovan dig säger. Och då menar jag inte din lärare när hon står och hjälper dig när du sitter vid skolbänken. Och ja, man får börja en mening med "och" ibland.
- Du tror att genusforskning är viktigt för det har en fröken som du "repspekterar" sagt. Du "repspekterar henne" för att du tror att hon är en stark kvinna. Nej, det är hon inte, hon är otrevligt mot de flesta utom just dig.
- Du är lönnfet och tror att du är sexig. Dessutom blir du förbannad på "den här sajz zero-trenden" som "tvingar småflickor att banta".
- Ibland tycker du pappa är "dum i huvve" när han säger åt dig att göra läxorna istället för att springa över till Lisa och Yasmine och visa upp er i "cammen" för gubbar.
Så, efter att ha läst denna möjligtvis orättvisa lista, så kanske du kan lista ut att din föräldrar inte var "tiger parents" utan "curling föräldrar". Du är alltså curlingstenen och vi är isen du åker på. Tyvärr så har inte dina föräldrar haft möjligheten att sopa banan här bland näthatarna. Men det kommer nog. En dag blir du gammal nog att bli politiker för miljöpartiet eller vänstern och då! Bäva näthatare...
Jag tog mig även friheten att rätta din TS samt samla dina skitfula smilgubbar i en rad i en spoiler.
Citat:
Hej! Jag ska debat
tera i skolan och då vara för sidan "stränga föräldrar". Jag ska argumentera varför det är bäst, men behöver fler perspektiv. Jag ska också komma på argument varför det är sämre att vara curlingförälder.
Jag har redan kommit på mycket [tror jag, men jag är så jävla dum så antagligen har jag inte det, reds. anm.], men alla argument cirkulerar mest vid att stränga föräldrar helt enkelt förbereder sina barn bättre för framtiden, och att curlingföräldrar skämmer bort barnen vilket gör dem oförberedda för framtiden.
Behöver flera olika perspektiv och skulle bli tacksam om ni ville hjälpa mig att göra 99% av min läxa. Alltså, varför är det bättre, och vad finns det för fördelar med att vara en sträng förälder? Varför är det dåligt att vara en curlingförälder? Självklart drömmer jag inte om att dra in mänskliga rättigheter i detta. Vidare kommer jag att ta in nackdelarna med skamkulturen från arabvärlden, fattas bara annat - utan detta missar jag ju en jävligt viktig grej gällande en sträng uppfostran.
Tack FB.
Vad du kan göra är att för det första kolla på extremexemplen: Skamkulturen vi importerar i tusental till Sverige. Det är en hård och strikt uppfostran för flickorna medan pojkarna har en superslapp uppfostran, ja, till och med samhället i form av polis och socialtjänst samt skolor uppmuntrar dessa unga pojkar att bete sig hur de vill. Flickorna blir bortgifta med en sådan idiot och pojkarna får en fru och sedan bidrag resten av livet. Så slutet gott allting gott.
Men jag antar att du ska skriva från ett helsvenskt perspektiv. Så, de flickor jag minns från min tid, innan journalistuttrycket "curlingföräldrar" hade kommit till Sverige, så kan jag säga att de ALLA mår skitbra idag, har gift sig halvrikt till rikt, är snygga (nåja, för sin ålder), har 1-3 barn och mår allmänt bra. De bor med undantag för tre (av kanske fjorton exempel) i överbelånade bostadsrätter eller hus/villor.
De med stränga föräldrar har lyckats dåligt till väldigt bra. Generellt så är det de som var drivna som lyckades bäst. Med bäst menar jag rent materiellt. Dessa drivna unga män (idag inte så unga) verkar leva trista liv och jag skulle aldrig byta med dem. Även om jag är rätt så driven. De drivna unga männen, som ställde krav på sig själva, fick givetvis krav på sig hemifrån - oftast fysiska, a la "du bör vara med i hockeylaget". Det fysiska är viktigt, framförallt för unga killar, att få härja av sig och inte vara så jävla fysiskt rädd, som en majoritet av veganpojkarna över 25 år verkar var i detta landet.
Jag kan fortsätta men vill inte hjälpa dig mer, din otacksamma lilla skitunge, så gör klart jobbet själv.