Konstigt att ingen har nämn VD´n (eller möjligtvis bara VD). En filmad teaterpjäs med Erns-Hugo, Helena Bergström och Johan Rabéus m.fl. från ca 1986. Tror den gick på TV 1988, men jag hittade den på VHS på Stadsbiblioteket.
Handlingen ser i korta drag ut så här:
Ernst-Hugo spelar en VD som kommer på oanmält besök hos ett ungt par under förevändning att han vill lära känna sina anställda bättre. Så fort han blivit inbjuden infinner sig en mycket obehaglig stämning. Han får sin manlige värd att känna sig mycket obekväm, samtidigt som han försöker komma dennes sambo (Helena Bergström) mycket närmare än vad som skulle anses som lämpligt.
Det kryper i en hela pjäsen igenom, och Ernst-Hugo är precis så vidrig som vi älskar att se honom. Kan mycket varmt rekommenderas!!!!
http://www.medialive.se/ernsthugo.htm