Citat:
Ursprungligen postat av
checkthisout.
IT i sig intresserar mig inte särskilt mycket. Det är mest analysen av genomen/gener som jag vill arbeta med.
Då bör du doktorera och lämpligen inrikta dig mot cancerområdet, eftersom det finns pengar där. Med pengar menar jag att avdelningar har råd att hyra doktorander och forskare, och det finns OK med anslag.
Doktorera, eftersom du alltid kommer konkurrera med disputerade om jobben.
Citat:
Ursprungligen postat av
checkthisout.
10x jobb i Köpenhamn än i Sverige? Här finns det 2-3 så jag tror knappast det gör någon skillnad när tusentals indier och kineser söker dem.

Jag kollade just Jobbsafari och jämförde Stockholm med Köpenhamn inom kemi/bioteknik.
Stockholm hade 27 jobb, majoriteten teknikerjobb dvs BMA.
Köpenhamn hade 119, varav majoriteten är kvalificerade jobb.
Finns en orsak till att regeringen gick in med pengar till SciLifeLab när AstraZeneca lade ner i Södertälje, medan de inte gick när AZ lade ner i Lund. Av folket på AZ vandrade en stor del bara över sundet och fick nya jobb mer eller mindre direkt.