Citat:
Något sådant uttalande lär självklart inte ske. Men det är just det som är poängen: att motståndet mot sexköp inte kan ha någon annan grund.
#57
Citat:
Du har fortfarande inte svarat på vad problemet är om kvinnan tar emot betalning för att ha sex, rent konkret alltså. Vad gömmer sig bakom att enligt dig "köpa någon" - d v s varför är det så hemskt om det sker frivilligt? Det vågar du så klart inte. Hade du gjort det så skulle du ju tvingats erkänna att även du tillämpar tabun kring den kvinnliga sexualiteten och då hade du inte längre haft någon grund att stå på när slampogillande kom på tal.
#61
Citat:
Det är inget problem om kvinnan tar betalt.
Det är ett problem att män köper kvinnor och andra män som objekt.
Att sälja sex har inget med kvinnors sexualitet att göra - utan handlar uteslutande om köparens
Det är ett problem att män köper kvinnor och andra män som objekt.
Att sälja sex har inget med kvinnors sexualitet att göra - utan handlar uteslutande om köparens
Objektifiering. Alltså är det fel.
#62
Citat:
Det står klart och tydligt: konkretisera problemet med denna "objekthandel" (eller vad fan du nu vill kalla det) men tro fan att du ändå ska sitta och mala vidare med dina substanslösa slagord.
#63
Citat:
Jag har konkretiserat det - att du inte förstår skillnaden på objekt och subjekt, samt vems sexualitet som är i centrum vid ett sexköp är inte mitt problem riktigt.
Motiveringen här är, you guessed it, objektifiering!
I båda fallen ges inte någon djupare förklaring till varför detta skulle vara fel utan "det är så för att det är så", underförstått helt enkelt. Således ett cirkelresonemang.
(FB) Kontrollerandet av kvinnans sexualitet, och sexköpslagen
, men det verkar vara ett sällsamt fenomen bland alla, och nästan obefintligt fenomen bland feminister.