2005-07-13, 13:06
  #1
Medlem
AnkBanks avatar
Själv kan jag ingenting om aktier, men vill lära mig. Så hittade jag Skandiabankens aktieskola, och tyckte den var så bra så jag delar med mig av den här. Allt är saxat från Skandiabankens hemsida.


I den första delen av aktieskolan börjar vi på en grundläggande nivå. Vi går igenom varför aktier är en intressant sparform och hur man handlar med aktier. Vi förklarar också några av de grund-läggande begreppen kring aktiemarknaden. I kommande delar går vi djupare in på bland annat aktievärdering och olika hjälpmedel som finns för att göra bättre aktieaffärer.

Varför aktier?
Stockholmsbörsen har under de senaste 100 åren stigit med i genomsnitt 10 procent per år, mätt som Affärsvärldens Generalindex* (* = se ordlista). Ser man bara till den senaste 20-årsperioden är uppgången 16 procent i snitt och under de senaste 10 åren är uppgången 14 procent per år, trots IT- och finanskrascher. Det finns få andra tillgångar som har givit så bra avkastning. Det finns heller inget som tyder på att aktier som långsiktig placeringsform skulle tappa sin ledande ställning framöver. Däri ligger också svaret på frågan i rubriken - historiskt har aktier helt enkelt varit ett av de allra bästa placeringsalternativen.

Högre avkastning, men även högre risk
Att avkastningen på aktier har varit högre än exempelvis räntebärande värdepapper är nära kopplat till att risknivån också är högre. Eftersom en aktie representerar en ägarandel i ett företag blir aktiens kursutveckling i hög grad beroende av företagets vinstutveckling. Ju högre vinster som bolaget förväntas visa desto mer blir bolaget värt och då stiger också priset på företagets aktier. Omvänt så sjunker normalt sett värdet på företagets aktier när utvecklingen för företaget väntas bli sämre. Aktieägarna får med andra ord ta del av både upp- och nedgångar och det finns inte några garantier för att få tillbaka det satsade kapitalet. Hur man värderar en aktie och hur man kan minska risken i sina placeringar återkommer vi till i senare delar av aktieskolan.

Att handla med aktier
För att kunna köpa och sälja aktier krävs att man har en depå hos sin bank eller fondkommissionär alternativt att man har ett värdepapperskonto hos VPC. När det har blivit dags att köpa aktier lägger man en köporder på det antal aktier man vill köpa. Antingen kan man välja att lägga ordern till "marknadspris" och då köper man av den säljare som erbjuder det lägsta priset i orderboken*. Omvänt gäller att vid en försäljning av aktier till marknadspris så görs affären med den köpare som just då bjuder högst. Notera att marknadspris kan endast användas vid småorder, det vill säga mindre än en börspost.

Ett annat alternativ är att man bestämmer ett fast pris, en "kurslimit", som man är beredd att köpa eller sälja aktierna för. Då genomförs affären så fort det finns en motpart som vill sälja eller köpa dina aktier till just det pris du begär. När affären väl är genomförd registreras köpet eller försäljningen i din depå och du får betala en mindre transaktionsavgift, så kallat courtage*. Några fysiska aktiebrev utfärdas inte längre utan handeln med aktier är numera helt elektronisk.

SkandiaBankens kunder har möjlighet att handla med hjälp av SkandiaBanken Trader. Då kan man snabbt och enkelt följa nyhetsflöde samt kurser på de aktier som önskas. Tradern hittas under Aktiehandel / SkB Trader.

Hela börsposter underlättar
En aktieaffär underlättas avsevärt om antalet aktier du vill köpa eller sälja motsvarar en eller flera hela börsposter. Storleken på en börspost skiljer sig från aktie till aktie och förändras också vid kraftigare kursförändringar i en aktie. I exempelvis Ericsson är en post 1000 aktier för närvarande. Om du lägger en köp- eller säljorder där antalet aktier är mindre än en börspost hamnar ordern i den så kallade småorderboken. För de mest handlade aktierna som Ericsson, Volvo och H&M är det normalt inte något problem att snabbt hitta en köpare eller säljare ändå. Men i aktier med mindre aktiv handel kan en ojämn börspost innebära att affären drar ut på tiden.

Glöm inte skatten
Alla aktieförsäljningar som görs under året rapporteras automatiskt till Skattemyndigheten inför deklarationen. Men anskaffningsvärdet* på de aktier du sålt under året måste du själv uppge i deklarationen. Skatten på aktievinster är 30 procent och om du även gjort förlustaffärer under samma år får du kvitta dessa mot dina vinster för att på så sätt minska skatten. Det kan därför vara bra att ta för vana att åtminstone vid slutet av varje år gå igenom årets aktieaffärer för att se om det finns möjlighet att kvitta vinster mot förluster.

Du som är depåkund hos SkandiaBanken kan löpande se en sammanställning över de affärer du hittills gjort och om du ligger på plus eller minus. Denna tjänst går att hitta under Aktiehandel / Resultat. Inför deklarationen har depåkunderna även tillgång till en förtryckt K4-blankett* där alla fjolårets affärer är sammanställda. K4-blanketten hittas under Översikt / Årsbesked.


Ordlista
Att handla med aktier och läsa börslistorna i tidningen underlättas om man känner till några vanliga begrepp. Vi avslutar därför alla delar av Aktieskolan med en kortfattad ordlista.

A- och O-listan:
Aktierna som handlas på Stockholmsbörsen är antingen noterade på A- eller O-listan. Skillnaden är att kraven på de bolag vars aktier finns på A-listan är högre vad gäller börsvärde, ägarspridning och omsättning. O-listan är i sin tur uppdelad på Attract 40 och Övriga där kraven är högst på de bolag som ligger på Attract 40. Dessutom finns det mindre marknadsplatser som NGM, Aktietorget och Nya Marknaden som fungerar som Stockholmsbörsen men där kraven för notering är lägre.

Aktieslag:
Många av de större börsbolagen har två olika aktieslag, en A- och en B-aktie. Skillnaden är att A-aktierna ger innehavaren större rösträtt vid bolagsstämman jämfört med B-aktien. Det vanligaste är att A-aktien ger innehavaren tio gånger fler röster än B-aktien men det kan skilja mellan olika bolag.

Anskaffningsvärde:
Den kostnad du haft för att köpa (anskaffa) en aktiepost och som du uppger i deklarationen för att beräkna hur stor vinst eller förlust affären inneburit. Anskaffningsvärdet räknas ut som priset per aktie multiplicerat med antalet aktier plus det courtage du betalade vid aktieköpet.

Börsvärde:
Visar hur mycket hela företaget värderas till på börsen. Räknas fram genom att det totala antalet aktier i bolaget multipliceras med den aktuella börskursen.

Courtage:
Vid varje köp och försäljning av aktier utgår en mindre transaktionsavgift. Avgiften kallas courtage och storleken baseras normalt på värdet av affären.

Index:
En sammanvägd korg av olika aktier som används för att se hur aktierna på en hel börs eller sektor utvecklas. Affärsvärldens Generalindex mäter utvecklingen på Stockholmsbörsen och är förmögenhetsviktat vilket innebär att varje akties vikt i indexet står i proportion till dess börsvärde.

K4-blankett:
Den bilaga som aktieaffärer redovisas i vid deklarationen.

Orderbok:
I orderboken samlas alla köp- och säljorder som finns på aktien vid den aktuella tidpunkten. När det finns en köp- och säljorder på samma belopp och med samma antal aktier genomförs en affär.

Senast betalt, högst och lägst:
Senast betalt visar till vilken kurs den senaste affären i aktien gjordes, medan högst och lägst visar till vilken kurs den högsta respektive lägsta affären gjorts under dagen.

Del 2
Citera
2005-07-13, 13:07
  #2
Medlem
JustMes avatar
Kan du inte posta adressen istället? Omöjligt att läsa sådär.
Citera
2005-07-13, 13:09
  #3
Medlem
AnkBanks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustMe
Kan du inte posta adressen istället? Omöjligt att läsa sådär.

Sorry, såg inte att den blev helt uppfuckad... jag har anpassat den nu, behövs fortfarande länken?
Citera
2005-07-14, 14:30
  #4
Medlem
JustMes avatar
Nu blev det bättre :-)
Citera
2005-07-14, 17:23
  #5
Medlem
subcomandantes avatar
Intressant, jag ska kommentera den utförligare när jag har tid!
Citera
2005-07-14, 23:18
  #6
Medlem
whiskeyportions avatar
Betänk också att penningvärdet har utholkats ganska kraftigt de senaste 100 åren så den reella uppgången hamnar på 5,85% årligen.

Om 100 år är jag f.ö. död och har ingen som helst nytta av några aktier. Läste en amerikansk studie som hade följt utvecklingen alla 30-årsperioder de senaste 100 åren. Och resultatet var att aktier slog obligationer i 8 fall av 10. Men de gångerna aktierna var sämre gick det betydligt sämre. Även om man har oddsen på sin sida kommer det att slå fel för vissa, vilka det blir vet vi inte förrän i efterhand men tydligen tycker svenska folket att det är värt att chansa att de inte tillhör den gruppen. Det dröjde också ända fram till mitten av 50-talet för den amerikanska börsen att helt återhämta sig från raset 1929.
Citera
2006-02-21, 01:54
  #7
Medlem
buffalos avatar
Så det är helt omöjligt att få ett aktiebrev utfärdat?
Citera
2012-04-24, 21:53
  #8
Medlem
Bump

Ska man beräkna courtage och vpc avgift i deklarationen i omkostnads-beloppet eller endast aktiekostnaden?

Tack!
Citera
2012-04-25, 15:55
  #9
Medlem
Dr.Wöhlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av malle186
Bump

Ska man beräkna courtage och vpc avgift i deklarationen i omkostnads-beloppet eller endast aktiekostnaden?

Tack!

Pris plus courtage är omkostnadsbeloppet
Citera
2012-04-25, 15:59
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Wöhler
Pris plus courtage är omkostnadsbeloppet

Tack Wöhler!
Citera
2015-01-05, 16:19
  #11
Medlem
varm-korvgubbes avatar
Hej. När jag köpte aktier låg kursen på 276 kr, jag satte även en kurslimit på detta värde. Nu när köpet har gjorts står det att Ansk.värde är 281 kr och att jag har gått back, trots att aktien i sig har stigit med 3%. Hur kommer det sig?
Citera
2015-01-05, 19:44
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av varm-korvgubbe
Hej. När jag köpte aktier låg kursen på 276 kr, jag satte även en kurslimit på detta värde. Nu när köpet har gjorts står det att Ansk.värde är 281 kr och att jag har gått back, trots att aktien i sig har stigit med 3%. Hur kommer det sig?

Din bank ut 39 kr i courtage (handelsavgift) varje gång som du köper eller säljer aktier. Nu valde du att köpa 8 st aktier i bolaget för 276 kr. Din kostnad blir då 276x8+39=2247 kr.
Inköpspriset blir då 2247/8 = 280,875 = 281 kr

När du säljer dina aktier så kommer banken ånyo ta 39 kr i courtage. Du behöver därför sälja aktierna för minst 286 kr per styck för att inte gå med förlust. 2247+39 = 2286
2286/8= 286

Nu utgick jag från att Courtaget är 39 kr. Det varierar lite beroende på vilken bank du använder. Allt ifrån några enstaka kronor upp till ett par hundralappar per transaktion.

Edit: Ett tips är att köpa större poster. Hade du exempelvis köpt 16 st aktier så hade courtaget fortfarande varit 39 kr och då hade ditt inköpspris blivit 278 kr
276x16+39=4455
4455/16=278 kr
Det hade då räckt med att aktiekursen varit 281 kr för att du ska gå med vinst istället för de 286 kr som nu krävs.
__________________
Senast redigerad av Mynicname 2015-01-05 kl. 19:49.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in