Citat:
Ursprungligen postat av
KomTillGullmars
Hmmm ....
Inte för att jag kallar Henko för en lögnare, men i dumpen ovan påstår han att det var fler än en som hoppade på honom. I domen
framgår det däremot att det enbart var en person som han åkte på stryk av. Handlar det om illvilja hos domstolen, liksom den polisen visat gentemot Henko när de vägrar ta hans tårindränkta okynnesanmälningar på allvar, eller hade han bara otur när han pratade den här dagen?
Hur ser egentligen Henkos tävlingsfacit ut förresten? Han verkar ofta vilja ge sken av att kunna stå upp för sig själv med nävarna, men hittills säger hans historik att han är lika snabb att springa vid fysisk konfrontation som han är att ta till spritflaskan vid motgångar i livet. Vi har hittills två dokumenterade situationer i vad vi kanske skulle kunna kalla "skarpt läge" om man utgår från hans podd Haveristerna och hans dom för olaga hot.
Det första är när Henko själv erkände att han i sin identitetskris -- innan han fann antirasismens förlåtande hand på sitt tommauvud -- hade lappat till någon rasifierad pojke i syfte att klättra i rang hos skinnskallarna/rasisterna. Detta skall ha skett i mellanstadiet och sannolikt var det detta som också gjorde att han senare kände sig tvungen att engagera sig antirasistiskt. Detta skall ha sagts i samma avsnitt som Martin Fredriksson medverkade i.
Det andra är det mindre smickrande exemplet som vi ser ovan, som han försökte få till att han varit Avesta-alfan #1 och knullat nåns brud, för att därefter få stryk av tre-fyra stycken snubbar.
Henko ær støddig och hotfull just før att han inte kan slåss. Han ær så pinsam.
Det kommer bli jævligt kul den dagen han initierar våld med någon som faktisk trænar eller jobbar med våld.
Henko måste nog vara en av de mest førfærliga mænnen i Sverige just nu.
Och varfør verkar det som att han jæmnt och stændigt ær berusad. Skæmmigt