Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
Men 30 000 per m^2 i åkersberga är rena rövarpriset med den avgiften... Sedan åker du på dyrare transportkostnader, så det lär löna sig ändå att köpa en dyrare lgh närmare city. För att inte tala om nyttan med att bo närmare alla nöjen.
Japp, därför den gick redan innan visning.... (och även alla de andra 3 lägenheterna som varit ute till försäljning i det huset senaste månaden).
Dyrare transportkostnader? Senast jag kollade var SL-kortet lika dyrt för de som bor i innerstaden som för de som bor i förorterna.
Om någon söker en så billig lägenhet som möjligt i Sthlm tar jag för givet att personen söker just det: En billig jävla lägenhet. Kanske finns inte pengarna att köpa nåt speciellt nära stan, utan personen måste köpa det billigaste den kan komma över för personen har ett behov av att hitta boende i staden och frågade nu om råd - vilket jag gav. Kommunikationerna finns där och mycket billigare är svårt att komma över i Sthlm just nu (förutsatt att man köper sig ett SL-kort, vilket jag tar för givet.)
Något krav på hur nära stan eller vilka behov av närhet till nöjen (som förövrigt är väldigt personligt och kan lika gärna vara svampplockning som passar sig bättre i Åkersberga) såg jag aldrig.