2013-10-22, 00:03
  #1
Medlem
Idag fick jag se att SNordea dragit 95 sek för övertrassering (av -120 kr, vafan kom igen!) på mitt personkonto. Detta fick minst sagt bägaren att rinna över ! Jag vill inte längre vara med och betala dinosauriebanker för usel service och är därför på jakt efter en ny kreativ lösning för att sköta sin privatekonomi. Målet är ett bra (helst bättre) och billigare alternativ än gammelbankerna.

Har någon annan tänkt i samma banor?

En bra sida för jämförelse av bankkort finns på http://www.bankkort.se/. Inga av dem låter särskilt lockande!

Genom jobbet har jag ett Eurocard Corporate. Skulle det kunna kombineras med Nordnet eller SBABs sparkonto tex.?
Citera
2013-10-22, 00:25
  #2
Medlem
Även icke "gammelbanker" har övertasseringsavgifter. Vill du undvika bli debiterad sådan avgift, får du se till att ha pengar tillgodo på ditt konto. Svårare än så är det inte.
Citera
2013-10-22, 10:04
  #3
Medlem
För det första är det mycket möjligt att de flesta bankkorten har en sådan klausul. Nu var det inte det som jag frågade efter.

OffT: För det andra tycker jag inte att det är speciellt skälig avgift.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in