Citat:
Ursprungligen postat av
Sandmanz
vad är det som du tycker har blivit bättre? jag tycker fortfarande att karriärläget saknar allt som de borde stå för, realism och känsla, det finns ingen som helst realism på transfermarknaden man kan köpa ronaldo till barcelona och messi till real om man nu skulle vilja!
Det känslosamma i spelet är också väldigt tama, publiken ser ut som dom är urklippta från någon tidning, de är tråkiga och ljudlösa, de vrålar lika mycket när man avgör ligan på hemmaplan med ett sent mål i 90:e minuten som när man vinner den första träningsmatchen för säsongen, Spelarna firar mål 2 och 2 medan resten av laget står runt omkring å klappar händerna, det kan va okej när man gör det 5:e målet i en 5-0 vinst men inte när man avgör champions league-finalen..
Håller helt med, spelarna springer ju allt som oftast runt som apor när man gör mål vilket endast bidrar till en negativ känsla som gör att motivationen till att vinna trofeér och spela vidare i karriärläget försvinner, transferfönstret är som du säger också väldigt dåligt tyvärr.
Här är lite saker jag vill att EA inför till karriärläget på nästa generations konsoler:
*Realistiskare transferfönster. Klubbar som City, Real o.s.v inte ska kunna köpa t.ex De Rossi sådär bara på stört utan trogna spelare ska knappt gå att flytta på.
*Man ska kunna bygga sin egen arena för pengarna man tjänar in till klubben, så väldigt tråkigt om man t.ex börjar med AFC Wimbledon och tar deras standard arena och sedan jobbar sig upp till Champions League och tar sig till typ Semi och lirar hemma på en arena med plats för 10 000 pers.
Create-a-stadium funktionen har ju t.om funnits i PES så det borde man väl för bövelen kunna fixa!
*Realistiska målfiranden och publik. Den här punkten tror jag uppfylls i och med att EA starkt reklamerat "Living Worlds" för Next-Gen konsolerna vilket innebär att det ska kännas när man spelar en final o.s.v så jag blir djupt besviken ifall det inte blir stora förändringar på den punkten.
*Presskonferenser. Man ska kunna medverka i presskonferenser där man ser journalister sitta och ställa frågor o.s.v och sen får man typ 3 svarsalternativ som i vissa fall medför olika konsekvenser likt systemet på de gamla konsolerna där t.ex jobbsäkerheten, fans-förtroendet eller spelarnas moral går upp beroende på vad man väljer.
*Du ska kunna bestämma utseendet på din tränare detaljerat och kunna ändra personlighet som i sin tur också påverkar spelarna, staben och matcherna.
*Spelare ska kunna placeras i ungdomslaget och kunna utvecklas där.
*Scoutade och påhittade spelare ska tilldelas en bild på deras ansikte i spelarbiografin istället för att vara utan något alls.
*Sensationer ska uppmärksammas, t.ex om ÖSK vinner CL ska det stå om det i alla tidningar och tjatas om det i media.