• 4
  • 5
2014-04-12, 11:18
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fgjn
Ni har ja gått på Mirtazapin sedan i september 2013 och för mig funkar det prima!

En sak bara och det är när jag tar den på kvällen och då den börjar verka så blir det en mysko känsla vid svanskotan? Händer varje gång. Någon som kan förklara varför?
Kul o höra att det funkar! käkar själv lågsdos (15) för sömnproblem sen typ tvåoenhalv månad, och har faktiskt (så vitt jag kan minnas) inte haft några problem varesig med insomning eller tidigt uppvaknande när jag hållt dosen (har testat lite på 30 samt 7,5 med).

Knepig grej dock - fick från början mirta Hexal, och körde ett tag på 7,5 med dessa, fick för mig att det var bra, och sov oftast gott. Har nu, en månad senare, Actavis. Gjorde ett test på 7,5 i förrgår natt, och igår var jag helt väck, trött som fan och en rätt stark undertryckt stress som ofta fanns närvarande (har tidigare haft panikångest). Gillar inte riktigt detta, då jag helst inte vill bli torsk på nån antidepp. Ska nog försöka trappa ner till 7,5 med först tre fjärdedels 15mg tablett, och sen över till 7,5. Mot nya tider!
2014-08-04, 01:43
  #50
Medlem
Gristarmars avatar
Hejhej, tänkte fråga om någon har erfarenhet av att använda Mirtazapin för att somna efter man har tagit ecstasy/tjack?! Har 15mgs Alternova, tack på förhand och må väl

Edit: Som jag har förstått så ska den dra ner effekterna av SSRI preparat+ göra en trött så det borde väl vara topnotch när man vill somna in?
__________________
Senast redigerad av Gristarmar 2014-08-04 kl. 01:49.
2016-03-31, 10:47
  #51
Medlem
Tjena!

Har tagit mirzapatin(30 mg) sedan drygt en månad tillbaka mot depression och ångestbesvär. Mår mycket bättre nu, enda problemet är att jag sover allt för mycket. Snittar 10-12 timmar per natt, vilket gör det svårt att hinna med skola och andra fritidsaktiviteter. Ställer varje kväll tre olika alarm men sover ändå igenom kakofonin. Har provat att ta dosen tidigare på kvällen och kan fortfarande hålla mig vaken men sover alltid minst 10 timmar. Tror ni en uppgång till 45 mg skulle minska den sövande effekten och göra det lättare att komma upp på morgnarna?
2016-03-31, 12:40
  #52
Medlem
Strychnos avatar

■ ■ ■ Tråd låst ■ ■ ■
Stor tråd finns, fortsätt diskussionerna där.
(FB) Mirtazapin / Remeron - antideppressiv medicin

/Moderator
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in