Har en liten summa pengar uppbunden på ett fasträntekonto. Men känner att det är dags att börja spara kommande löner i fonder. Tänker mig ett sparande kring 8 000-10 000 de kommande 10-12 månaderna. Efter det får vi se vad som händer. Har både frågat runt och läst på en del. Men någon större kunskap sitter jag knappast på. Mina möjligheter ser jag som följande:
A) Spara allt i Avanza Zero. Går det fint för de svenska bolagen kan jag sitta nöjd, men någon större säkerhet är det knappast.
B) Ha en liten större portfolio med avgifter och allt vad det nu blir. Jag tänker mig:
- Avanza Zero
- Franklin Biotechnology
- Didner & Gerge Småbolag
- Franklin US Opportunities
Möjligen något tillväxtland istället för USA, men lyckades inte hitta något som kändes vettigt. Vilken procentsats kan man tänka sig rimlig? 30% Avanza, 30% Bioteknik, 20% småbolag och US opportunities?
Vad hade ni valt för ett sparande på okänd tid. Minst 2 år, max 50! Är jag helt ute och cyklar är ett alternativ C varmt välkommet.