2013-09-23, 18:19
  #1
Medlem
Hej!

Enkel fråga som inte verkar ha något enkelt svar (och som ev. passar bättre i VVS-forumet):

Finns det några nya diskmaskiner att köpa som är ca 70-80 cm höga och max 47cm breda? Det enda utrymme i vårt lilla kök som skulle kunna rymma något större än en bänkdiskmaskin är nästan exakt 79 cm högt och de diskmaskiner jag har hittat online VERKAR vara åtminstone 81.5 cm höga. Jag är inte helt säker på hur tillförlitliga dessa sökfilter är och undrar dessutom om det kan finnas en diskmaskin kring den storleken vars höjd kan justeras ner lite. Att ändra på golvet eller bänkhöjden känns något ovärt eftersom vi nog flyttar om ett år.

Finns det någon hjälte som VET svaret på min fråga och kanske även vet var jag kan hitta det jag letar efter??
Citera
2013-09-23, 19:37
  #2
Medlem
Stonecakes avatar
Well,45cm breda maskiner finns det hur många som helst.Däremot så kan höjden bli ett problem men inte en omöjlighet.
Slog snabbt på Prisjakt men det fanns inget under 80cm,men jag undrar det?!?
Tror nog att du helt enkelt får leta upp några intressanta maskiner och åka till butik får att kolla in maskinerna i verkligheten.
Kolla om dom går att modda lite så att dom passar.

Lycka till!
Citera
2013-09-23, 21:27
  #3
Medlem
Hfuhruhurrs avatar
Höjd 59,5 cm
http://www.tretti.se/vitvaror/diskma...sch-sce63m15eu

Höjd 45 cm
http://www.tretti.se/vitvaror/diskma...ens-sk76m530eu

Höjd 58 cm
http://www.tretti.se/vitvaror/diskma...red/smeg-stc75

Visst finns det, dessa är avsedda att byggas in som lådor...
Jag fick upp 11 st på Tretti när jag gjorde en höjdsökning på 70 cm.
__________________
Senast redigerad av Hfuhruhurr 2013-09-23 kl. 21:28. Anledning: Tillägg
Citera
2013-09-25, 01:15
  #4
Medlem
Tack! De har rätt höjd men är för breda

De lägsta m 45 cm bredd verkar vara en del från Bosch som kommer ner till ca 81cm om man tar bort "benen". Min enda tröst är att jag inte verkar vara den enda som stött på detta problem
Citera
2013-09-28, 14:26
  #5
Medlem
MaZtoRs avatar
En del diskmaskiner har även en topp av plast som går att skruva bort för att få bort 1-2 centimeter. Det fick jag göra i mitt förra hus.
Citera
2013-09-28, 14:44
  #6
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MaZtoR
En del diskmaskiner har även en topp av plast som går att skruva bort för att få bort 1-2 centimeter. Det fick jag göra i mitt förra hus.

Vissa maskiner från Siemens som är halvintegrerade har en sådan topp som går att tav och som gör att maskinerna går in på 79 cm om de ställs på en sockel så att luckan går fri.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in