Citat:
Ursprungligen postat av
fiskfisk
Problemet med dig är att du har blivit blind. Du har tjatat så mycket om samma saker att du har låst dig totalt vid det tänket och klarar inte ens av att diskutera utan att behöva luta dig mot din intuition/magkänsla eller saker som enligt dig är "självklara". Du har ingenting som backar upp vad du säger, ändå postar du din dynga dagarna i ända.
Men vad ska man handla aktier på då? Om det fanns ett bra svar skulle man ju kunna slå upp det i nån bok, men så fungerar det inte i praktiken. Du måste alltid ha en intution och någon slags känsla för vad som är kvalitet och vad som är värt att sortera bort. Jag kan tacka mig själv att jag har det tänk jag har, eftersom jag tjänar pengar på börsen kontinuerligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
fiskfisk
Bolag som du gillar behöver knappt analyseras, siffrorna är totalt irrelevanta och värderingen spelar ingen roll. Solklara köp i alla lägen! Du klarar inte ens av att peka ut en enda risk i Google! Men bolag du inte gillar eller ens känner till sågar du direkt, av anledningar som alltså helt plötsligt blir relevanta, till skillnad mot vad som alltså är intressant för t ex Google. Hur tänker du där egentligen?
Jag har inte sagt köp rakt ut. Var står det nånstans? Däremot kan man ju ta in bolagen och lägga på sin bevakningslista. Jag äger inga starbucks ännu, men bevakar bolaget.
Det finns massa risker i Google som till exempel att myndigheter världen över kan få för sig att gå in och bråka och stänga ute Google etc etc. Det är klart att det inte är riskfritt, men klarar man inte risk ska man inte vara på börsen. Och som jag sagt tidigare. Google är en av mina minsta satsningar.
Citat:
Ursprungligen postat av
fiskfisk
Google handlas för övrigt nära P/E 30 på senaste 12 månaders vinst och Starbucks över 35. Ska du rekommendera någon att köpa dessa så ska du fanimig kunna motivera det på ett bra sätt också.
Varför man bör äga google har jag nämnt så många gånger, så det orkar jag inte upprepa. Läs på själv så kommer du kanske till insikt att det inte är så dum aktie att äga ändå.
Starbucks tycker jag är intressant, eftersom jag gillar produkten/produkterna och vad jag själv sett på deras restauranger världen över. Jag har nämnt att aktien är dyr, men det är värd att bevaka eftersom jag tror på affärsidén långsiktigt. Fastnar man bara i siffor är risken att man missar bra och stabila affärsidéer. Du kan inte förlita dig på all info och alltid fatta ett rationellt beslut. Min filosofi går ut på att bara äga aktier i bolag jag förstår mig på eller själv använder produkterna.
Citat:
Ursprungligen postat av
fiskfisk
Notera att jag håller med dig i sak. Jag försöker också hålla mig till buy and hold i relativt stabila bolag, men bara för det så sitter jag inte och idiotförklarar folk som har en annan strategi och FRAMFÖRALLT inte när det rör sig om saker jag inte förstår ett skit om. På samma sätt sitter jag inte och rekommenderar bolag utefter mina egna påhittade framtidsscenarion, utan att på något sätt kunna backa upp dessa med någonting.
Vem har jag idiotförklarat? Och vad exakt är smart att satsa på enskilda rapporter? Rent matematiskt kommer du att förlora i långa loppet på det, även om chansen är 50/50, eftersom courtaget kommer att kosta.
Det är exakt samma sak som att spela på casinot. Banken vinner alltid i långa loppet.