2009-11-19, 14:43
  #4789
Medlem
alpha-betas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fsista
Omg ksv jag blir nästan kär.... och pilot är han också... att han är lite för snäll för andras bästa är väl det största problemet!

Hursom, det där med cognitive bias är extremt viktigt och grundläggande att förstå i alla fall på ett övergripande plan. Annars är det lätt att man, exempelvis:

1. tolkar att en negativ nokia-rapport innebär att det inte kan bli sämre.
2. tolkar att en positiv nokia-rapport innebär att det kommer bli bättre.
3. tolkar tilltagande konkurrens och sjunkande världsmarknadsandelar på mobiltelefonmarknaden som ett hack i kurvan.
4. tolkar ökande världsmarknadsandelar på mobiltelefonmarknaden som ett tecken på att fullständigt monopol är rimligt på sikt.
5. tolkar daglig köphistorik i den underliggande nokia-aktien som positiv för aktien.

just on the top of my head.

Sen kan man ju förstås börja spå i kaffesump om hur substansrabatten kommer utvecklas, men frågan är om sådan spådomsverksamhet kommer vara vad som är den drivande faktorn gällande hur väl vi kommer prestera på börsen över tid. Personligen tror inte jag det, och jag tror sådan spådom är totalt ovidkommande.

Kul med lite julromantik på ekonomiforumet.
Citera
2009-11-19, 14:54
  #4790
Medlem
Caparzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fsista
Omg ksv jag blir nästan kär.... och pilot är han också... att han är lite för snäll för andras bästa är väl det största problemet!

Hellre vara för snäll för andras bästa än för dryg och arrogant för andras bästa. Att vara för snäll är för oss alla som får ta del av Ksv's tankar inget problem.

Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Jag tror inte det!
Till skillnad från olja, är det inte svårt att öka produktionen. Större delen av världens åkerareal brukas fortfarande med dragdjur eller i bästa fall riktigt gamla traktorer. Bevattning är sällan utbyggt på ett effektivt sätt och små åkerlappar brukas av enskilda familjer på samma sätt som vi gjorde här för 100 år sedan.

http://www.sr.se/ekot/artikel.asp?artikel=3242815

När nu investerare i västvärlden köper upp miljontals hektar och börjar bruka ytan med moderna industriella metoder, har jag svårt att se att man inte ska kunna möta efterfrågan i framtiden.
Risken är snarare att det blir överetablering. När det nu t.o.m. finns flera svenska börsbolag som har detta som affärsidé, kan vi nog vara säkra på att det pumpas in gott om pengar även från andra länder i liknande bolag.

Det känns tråkigt att det är som du säger. Det låter så bra att köpa misskött jord, öka avkastningen och sedan ha mark som är värd multum. Låter det för bra för att vara sant är det oftast det.

Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Jag kan ha fel, men jag bedömer risken för överetablering och en framtida bubbla tillräckligt stor för att jag själv lätt ska välja att avstå att riskera mina pengar där.

Då kanske BEF inte är så attraktivt trots allt, för ifall allt faller väl ut, enligt affärsplanen, kommer ändå en överetablering vara ett faktum vid det laget. Då hjälper inte att man får fin skörd, ifall vetepriset sjunker ännu mer. Jag är nu ännu tveksammare till Vostok och BEF, tack för upplysningarna.
Citera
2009-11-19, 16:08
  #4791
Medlem
Jag är hellre saklig än snäll, och i min värld är det en klar skillnad mellan de två. Du har inte reflekterat över cognitive bias gällande ditt nokiainnehav (eller annat godtyckligt personligt innehav)?
Citera
2009-11-19, 16:52
  #4792
Medlem
matte85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Hoppas jag inte blir tjatig, men här kommer ytterligare ett Buffet-citat:

Men börspsykologi är intressant!
Här en lista på fler beteendemässiga fel människor tenderar göra vid t.ex. investeringsbeslut:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_bias

Buffet verkar vara något av en en personlig gud
OT:Letar faktiskt efter en läsvärd bok och undrar vilken av böckerna om/av Buffet som är bäst. END OT.

Framing tycker jag är den mest intressanta, mest eftersom man nästan kan styra folks svar med det.

Sen måste jag ställa mig frågande till hur du kan använda begreppet om behavioral economics sm "börspsykologi" ? de är ju mer en teori inom varför företag t.ex. blir internationella och varför nätverk och liknande är en viktig sak i marknaden.
EDIT: såg nu att wikipedia hade behavioral finance med i länken, så nu förstår jag.

Allt de här kanske var OT, känns som tråden utvecklar sig lite konstigt. Dock väldigt intressant.
__________________
Senast redigerad av matte85 2009-11-19 kl. 16:55.
Citera
2009-11-19, 17:16
  #4793
Medlem
Äh, det finns nog mer snack om rsi i den här tråden än vad det finns om god finanslitteratur. Mina tips gällande bra litteratur är framförallt The Intelligent Investor, Security Analysis, Snowball, The Little Book that Beats the Market, The Warren Buffet Way, One Up on Wall Street, Common Stocks and Uncommon Profits, alla Berkshire Hathaways Shareholder Letters, samt det som finns författat av Charles Munger ute på nätet. Finns en drös till jag har läst och inte har uppfattat som tillräckligt bra, och det finns ett gäng böcker jag först på sistone har införskaffat, men tipset är generellt sett att läsa böckerna några gånger mer än en gång, för att få en överhängande bild.
Citera
2009-11-19, 20:29
  #4794
Moderator
ksvs avatar
Insplanet

Vad anser panelen om Insplanet?
www.insplanet.com

Insplanet är Sveriges ledande försäkringsförmedlare för konsument- och motorförsäkringar. Affärsidén är att hitta och jämföra försäkringar samt rådge kunderna
inom sak- och personförsäkringar. I en tid där allt fler använder internet har Insplanet specialiserat sig på guida folk mellan försäkringsbolagens snåriga villkor och erbjudanden.

Bolagets VD, Daniel Soussan äger tillsammans med sin affärspartner Richard Båge 60% av aktierna. De båda entreprenörerna drog igång sin verksamhet mitt under IT-yran 1999 och tillhör de få från den tiden som faktiskt lyckades få sin verksamhet att överleva.

Efter ett par tuffa år kring millenniumskiftet har de efter det varit en tillväxtraket:
År Omsättning / Rörelseresultat (från reuters.com)
2004 13.5 / 0.5
2005 23.1 / 4.0
2006 51.8 / 13.5
2007 53.4 / 5.9
2008 59.9 / 14.7
Senaste 12 mån: 76.4 / 22.1

Fin tillväxt och fina marginaler. Bortsett från 2007. Vad hände egentligen där?
Stora kundavhopp tvingade fram en stor engångsnedskrivning under fjärde kvartalet 2007, något som kom som en kalldusch för aktieägarna. Kursen rasade och många, inkl. undertecknad började tvivla, trots att ledningen lovade att genast sätta in ett kraftfullt åtgärdsprogram.

Åter igen visade de sig faktiskt vara kapabla att agera och medan tillväxten fortsätter ser de nu ut att vara på väg mot fina rörelsemarginaler igen.


Vad jag uppfattar som....

Positivt
  • Jag tror att man som aktieägare sitter i samma båt som företagsledningen. De båda grundarna verkar vara idogt arbetande entreprenörer som vid visat prov på att kunna hålla i utgifterna.
  • Bolaget har gått stärkt genom lågkonjunkturen och har trots de nämnda problemen 2007 faktiskt gått med vinst de senaste 5 åren. Balansräkningen är urstark, de saknar helt räntebärande skulder och har istället en nettokassa på 30.5 mkr.
  • De har hög avkastning på investerat kapital. De har hittills visat att de kan växa organiskt utan att i princip behöva återinvestera ett öre. Tack vare detta har de trots den kraftiga tillväxten kunnat ge generösa utdelningar. Totalt delade de ut 2 kr/aktie i våras, vilket motsvarar en direktavkastning på 10.5% till dagens kurs.
  • Intressant värdering. Aktien handlas till EV/EBIT på 8.6 för senaste 12 månaderna. Gör man ett försiktigt antagande om att EBIT landar på 24 mkr för helåret ger det en EV/EBIT på 7.9. Det är lågt för ett välskött tillväxtbolag, även med hänsyn taget till en viss småbolagsrabatt.

Negativt
  • Likviditeten i handeln.
  • Den begränsade insynen som notering på First North innebär. Det innebär t.ex. att de endast är skyldiga att redovisa insideraffärer på sin hemsida: https://www.insplanet.com/om-foretaget/insynsforteckning.aspx
  • Finns det anledning att känna osäkerhet kring affärsidén? Kan det bli nya kundavhopp? Även om jag inte är orolig för att de inte ska kunna hantera detta, kan nya perioder av svajighet gör aktien till en trist investering.
  • Hur är det med "vallgravarna" kring affärsidén? De är uppenbarligen bra på det de sysslar med, men vad hindrar att andra slår sig in och börjar konkurrera? Vad jag förstår ligger deras styrka i en stark säljkultur.


Finansiell information och rapporter: www.insplanet.com/om-foretaget/handel.aspx
Nyckeltal mm: http://www.reuters.com/finance/stocks/ratios?symbol=IPLT.ST

Jag ser nu fram emot att höra både vilka för- och nackdelar ni ser.

Ska man investera i små tillväxtbolag kan man förstås aldrig få samma stabilitet och trygghet som hos vissa stora "bluechips", så frågan är väl om det är en bra risk/reward ratio här.
Citera
2009-11-20, 00:15
  #4795
Medlem
Hertigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Vad anser panelen om Insplanet?
www.insplanet.com

Vet inte så mycket mer om Insplanet än vad du har skrivit här, men använde mig utav deras tjänst senaste gången jag flyttade, ca 1 år sedan. Man går in på deras sida och skriver sitt telnummer och de ringde upp mig inom 10 minuter. Försäljaren/medlaren som ringde upp mig var väldigt kunnig och proffsig och fick ner min hemförsäkring med nästan 50%. Jag kommer absolut använda mig utav deras tjänster igen i framtiden, och jag tror att fler och fler får upp ögonen för deras tjänster som dessutom inte kostar mig som kund en enda krona.
Citera
2009-11-20, 10:18
  #4796
Medlem
EgggEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Vad anser panelen om Insplanet?


Ska man investera i små tillväxtbolag kan man förstås aldrig få samma stabilitet och trygghet som hos vissa stora "bluechips", så frågan är väl om det är en bra risk/reward ratio här.

Efter har kollat lite snabbt på insiderlistan såg man mycket inköp den senaste tiden och få om inga alls? försäljningar. Något som jag reagera på var under "ägarförteckning" där jag såg att Avanzas VD Nicklas Storåkers var ägare av 3,53% av aktierna, hur kommer detta sig? https://www.insplanet.com/om-foretaget/agarforteckning.aspx
Citera
2009-11-20, 11:31
  #4797
Medlem
Mouseyyys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Vad anser panelen om Insplanet?
www.insplanet.com

Insplanet är Sveriges ledande försäkringsförmedlare för konsument- och motorförsäkringar. Affärsidén är att hitta och jämföra försäkringar samt rådge kunderna
inom sak- och personförsäkringar. I en tid där allt fler använder internet har Insplanet specialiserat sig på guida folk mellan försäkringsbolagens snåriga villkor och erbjudanden.

Bolagets VD, Daniel Soussan äger tillsammans med sin affärspartner Richard Båge 60% av aktierna. De båda entreprenörerna drog igång sin verksamhet mitt under IT-yran 1999 och tillhör de få från den tiden som faktiskt lyckades få sin verksamhet att överleva.

Efter ett par tuffa år kring millenniumskiftet har de efter det varit en tillväxtraket:
År Omsättning / Rörelseresultat (från reuters.com)
2004 13.5 / 0.5
2005 23.1 / 4.0
2006 51.8 / 13.5
2007 53.4 / 5.9
2008 59.9 / 14.7
Senaste 12 mån: 76.4 / 22.1

Fin tillväxt och fina marginaler. Bortsett från 2007. Vad hände egentligen där?
Stora kundavhopp tvingade fram en stor engångsnedskrivning under fjärde kvartalet 2007, något som kom som en kalldusch för aktieägarna. Kursen rasade och många, inkl. undertecknad började tvivla, trots att ledningen lovade att genast sätta in ett kraftfullt åtgärdsprogram.

Åter igen visade de sig faktiskt vara kapabla att agera och medan tillväxten fortsätter ser de nu ut att vara på väg mot fina rörelsemarginaler igen.


Vad jag uppfattar som....

Positivt
  • Jag tror att man som aktieägare sitter i samma båt som företagsledningen. De båda grundarna verkar vara idogt arbetande entreprenörer som vid visat prov på att kunna hålla i utgifterna.
  • Bolaget har gått stärkt genom lågkonjunkturen och har trots de nämnda problemen 2007 faktiskt gått med vinst de senaste 5 åren. Balansräkningen är urstark, de saknar helt räntebärande skulder och har istället en nettokassa på 30.5 mkr.
  • De har hög avkastning på investerat kapital. De har hittills visat att de kan växa organiskt utan att i princip behöva återinvestera ett öre. Tack vare detta har de trots den kraftiga tillväxten kunnat ge generösa utdelningar. Totalt delade de ut 2 kr/aktie i våras, vilket motsvarar en direktavkastning på 10.5% till dagens kurs.
  • Intressant värdering. Aktien handlas till EV/EBIT på 8.6 för senaste 12 månaderna. Gör man ett försiktigt antagande om att EBIT landar på 24 mkr för helåret ger det en EV/EBIT på 7.9. Det är lågt för ett välskött tillväxtbolag, även med hänsyn taget till en viss småbolagsrabatt.

Negativt
  • Likviditeten i handeln.
  • Den begränsade insynen som notering på First North innebär. Det innebär t.ex. att de endast är skyldiga att redovisa insideraffärer på sin hemsida: https://www.insplanet.com/om-foretaget/insynsforteckning.aspx
  • Finns det anledning att känna osäkerhet kring affärsidén? Kan det bli nya kundavhopp? Även om jag inte är orolig för att de inte ska kunna hantera detta, kan nya perioder av svajighet gör aktien till en trist investering.
  • Hur är det med "vallgravarna" kring affärsidén? De är uppenbarligen bra på det de sysslar med, men vad hindrar att andra slår sig in och börjar konkurrera? Vad jag förstår ligger deras styrka i en stark säljkultur.


Finansiell information och rapporter: www.insplanet.com/om-foretaget/handel.aspx
Nyckeltal mm: http://www.reuters.com/finance/stocks/ratios?symbol=IPLT.ST

Jag ser nu fram emot att höra både vilka för- och nackdelar ni ser.

Ska man investera i små tillväxtbolag kan man förstås aldrig få samma stabilitet och trygghet som hos vissa stora "bluechips", så frågan är väl om det är en bra risk/reward ratio här.

Mycket väl skriven!

Tycker alltid det är intressant att bli lockad att kolla upp nya företag och se om det är något för mig själv.

Du har tidigare länkat till reuters hemsida när du kollar upp viktiga siffror om företag och så, tänkte bara höra om man måste bli medlem eller så för att använda sig av deras tjänster på nätet? Hört att själva programmet Reuters 3000 kostar något kring 60 000kr / månad om du ska ha full support osv..

Kanske lite otydligt men men..
Citera
2009-11-21, 01:56
  #4798
Moderator
ksvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av matte85
Buffet verkar vara något av en en personlig gud
Mannen är ett levande uppslagsverk av kloka citat.

Även om min investeringsstil skiljer sig från Buffets, vore det närmast förståndshandikappat att inte ta till sig av hans visdom.

Tar man en titt på Forbes lista över de rikaste i världen, finner man att han är tämligen ensam om kombinationen av att:
1. inte ha ärvt något startkapital
2. ha nått en position så högt på listan huvudsakligen genom börsinvesteringar

Jag tror att de flesta som drömmer om att bli rika på aktieaffärer egentligen inte har någon uppfattning om hur svårt och ovanligt det är att överhuvudtaget lyckas med detta!

Citat:
Ursprungligen postat av fsista
The Intelligent Investor, Security Analysis, Snowball, The Little Book that Beats the Market, The Warren Buffet Way, One Up on Wall Street, Common Stocks and Uncommon Profits, alla Berkshire Hathaways Shareholder Letters, samt det som finns författat av Charles Munger ute på nätet.
Det kan inte nog understrykas hur viktiga dessa verk är!
Genom att läsa flertalet av dessa köper man sig flera mansåldrar av viktig, annars dyrköpt börserfarenhet!

Citat:
Ursprungligen postat av Hertigen
Vet inte så mycket mer om Insplanet än vad du har skrivit här, men använde mig utav deras tjänst senaste gången jag flyttade, ca 1 år sedan. Man går in på deras sida och skriver sitt telnummer och de ringde upp mig inom 10 minuter. Försäljaren/medlaren som ringde upp mig var väldigt kunnig och proffsig och fick ner min hemförsäkring med nästan 50%. Jag kommer absolut använda mig utav deras tjänster igen i framtiden, och jag tror att fler och fler får upp ögonen för deras tjänster som dessutom inte kostar mig som kund en enda krona.
Tack för den informationen.
Om möjligt, brukar jag provhandla hos företag innan jag köper deras aktier. Jag måste erkänna att jag ännu inte gjort detta hos Insplanet.
Ska genast kontakta dem och göra det!

Citat:
Ursprungligen postat av EgggE
Något som jag reagera på var under "ägarförteckning" där jag såg att Avanzas VD Nicklas Storåkers var ägare av 3,53% av aktierna, hur kommer detta sig?
Han kanske tror på affäridén?
En annan som sagt sig göra det och som senaste året köpt in sig är Sven Hagströmer.

Fast det är knappast något man ska försöka dra några större slutsatser av.

Citat:
Ursprungligen postat av Mouseyyy
Du har tidigare länkat till reuters hemsida när du kollar upp viktiga siffror om företag och så, tänkte bara höra om man måste bli medlem eller så för att använda sig av deras tjänster på nätet?
Det bara att knappa in namnet på företaget du är intresserad av: http://www.reuters.com/finance/stocks/stocks
Där hittar du både nyckeltal, uppdaterade balansräkningar, kvartalsrapporter och kassaflödesanalyser.

För närvarande känner jag inte till någon annan gratistjänst som ger ut allt detta.
Är det någon som känner till fler är jag ytterst intresserad.
Citera
2009-11-21, 02:46
  #4799
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ksv
Även om min investeringsstil skiljer sig från Buffets, vore det närmast förståndshandikappat att inte ta till sig av hans visdom.

Jag hoppas du menar detta som i att:

"Min investeringsstil skiljer sig naturligtvis från Buffets, då hans förmåga än så länge varit totalt oöverträffbar, men jag hoppas kunna replikera den tillräckligt mycket för att göra tillräckligt bra ifrån mig på aktiemarknaden. Ifall jag kunde, hade jag plagierat hans investeringsfilosofi rakt av"

Och annars, på vilket sätt skulle någon form av förändring behövas (Buffets investeringsfilosofi för portföljer av små storlekar torde vara den man ska eftersträva)?
Citera
2009-11-21, 12:07
  #4800
Medlem
KSV: Tack för ett mycket bra inlägg, har själv använt mig av tjänsten och fungerar super! Ska ta en titt på företagets finnansiella info nu i helgen En snabb titt på allabolag.se så verkar det mkt lovande, och potential finns som sagt.


Warrent buffet strategi ?


Keep up the good work!
__________________
Senast redigerad av Haubits87 2009-11-21 kl. 12:13.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in