2013-09-19, 22:26
  #1
Medlem
Remloffs avatar
Då är det dags igen. Det märks att det är tuffa tider när pyramiduppläggen börjar ramla in.

Den här gången handlar det om ett Mexikanskt företag som säljer vattenbesparande och miljövänliga biltvättsprodukter som marknadsförs / säljs / distribueras via Multi-Level-Marketing.
Infinity Dry Wash.

http://www.infinitydrywash.com

Företaget har en Facebooksida i Sverige, där det postas om smarta sätt att tjäna (snabba) pengar. Du ska heller inte behöva betala skatt (yeah right) då allt sköts från Mexico eller att du betalar via Pay-Pal. De håller möten i Älvsjö och är i full fart med att rekrytera distributörer under sig. Och då det är i sin linda, vad det verkar, är tonläget högt. Now is the time!

https://www.facebook.com/idrywash?filter=1

Vidare, för att ge sin verksamhet legitimitet så kör även dessa välgörenhetskortet. IDW skänker 1 USD per distributör för att göra något åt vattenbristen i världen.

Så. Nu vill vi givetvis veta strukturen och belöningsmodellen, liksom hur många distributörer som behövs under dig för att tjäna bonus.
Erfarenheter av dessa någon?
Citera
2013-09-20, 17:20
  #2
Medlem
Remloffs avatar
Meh. Man kanske skulle ge tid åt att se på filmen.
Det är jätteroligt. Wheeha.


Låt oss börja med den fantastiska produkten - vattenfri bilputs
.

*Två neddammade bilar putsas utan en droppe vatten (givetvis är det inte vägdamm utan ser ut som om någon hällt ut en dammsugare på dem, notera den rena stötfångaren, liksom lyktorna)

*Även om vattenbesparing generellt kan vara smart ur ekonomiskt perspektiiv är nog Sverige fel marknad för den USPen. Här finns hundratusentals sjöar och ingen brist på vatten, varför produkten ur miljöhänseende varken gör till eller från i vår del av världen. (Även om den säkert kan fylla sin funktion i Mexico)

* Flaskan säljs för 49 dollar till slutkund och sägs räcka till fyra, fem tvättar. Det blir 70 spänn per tvätt, cirkus.

Och detta ska man då bli miljonär på, vilket för oss till de tre sätten att tjäna pengar.

1. Sälj till retail; Köp för 16 usd och sälj för 49. Sälj 5 flaskor om dagen (20-25 biltvättar) i 30 dagar och dra in 5000 $ (32 000).

Riktigt usel lön om du frågar mig, och det torde inte ens vara möjligt. Än mindre möjligt att komma in med nya varumärken hos retail öht, utan en rejäl kampanj i ryggen.

2. Du startar egen biltvätt (!) och säljer tjänsten/ produkten där, alternativt kränger direkt till biltvättare.

Öh. Att biltvättarna konverterar från sina stora vattenslukande maskiner till manuell flaskputs är inte troligt. Och att starta egen biltvätt med en putsflaska ger inte särskilt stort intryck, kan jag tänka.

Återstår MLM som redogörs i punkt 3-6.
Eller som han säger; bygg ditt nätverk:

3. Network
Varje nivå nedåt får du 4 USD för.

Du behöver 4 aktiva rekryterade under dig för att nå nivå 1. Då är ni 5. 4 dollar, grattis.
Nästa nivå är att dessa 5 skaffar 5 vardera och du har nu 25 pers som springer runt och säljer biltvättputs. Du har nu 100 dollar. Och en minskad marknad, grattis.
Dessa 25 ska skaffa 5 och ni är nu 125. Nu har du 635 dollar och bör förflytta din marknad till en annan stad.
Bla bla ner till led 6.
Då har du 31 000 och är stenrik.. Att marknaden är död, that's another story.
Efter level 7 får du bara 2 usd.

4. Royalties.
Kan ju låta intressant för den blinde.
Du får 5 procent i bonus på din rekrytering.
Och 5 procent i bonus på varenda kotte dessa har under sig. Givet att varje nivå är intakt och består av fem pers. Om inte, får du bara roylaties till och med den nivå där du uppnår 5.
Du kan dra in 97 000 dollar i led 7 och då springer alltså 80 000 pers runt och säljer samma medel. Dessa 80 000 ska nu göra samma sak som du.

5. En procent av företagets produktförsäljning
(Eller ledarskapspoolen.)

Du måste ha positionerna President, Blue Diamond eller Diamond för att kvalificera.
Notera, nu snackar de antalet försålda produkter och nätverkandet nämns inte.

Diamond är du vid Level 3 - 125 aktiva under dig, eller fler.
Blue Diamond Level 4 - 625 aktiva under dig, eller fler.
President är du på Level 5 - 3125 aktiva under dig, eller fler.

6.
Du får bonus på din position.

10 000 dollar för President.

I det laget har du dragit in 3125 pers till företaget att sälja en produkt som knappt gör skillnad.
Varje nivå fylld.


Visst är det vackert?
__________________
Senast redigerad av Remloff 2013-09-20 kl. 17:22.
Citera
2013-10-13, 15:04
  #3
Medlem
länk (Datum: 13/10 2013)


InfinityDryWash - Nästa generations Bilvård - UNIK AFFÄRSIDÈ

Nu lanserar vi Infinity Dry Wash på svenska marknaden och kombinerar Direktförsäljning med elationsmarknadsföring. På kort tid tvättar du din bil skinande rent utan vatten och lämnar ett glänsande resultat efter dig.

länk (Wednesday, March 14, 2012)
Nu så tänkte nu att jag skulle vissa er detta nya och mycket intressanta företag Infinety Dry wash heter det och har en mycket bra produkt som jag själv använde när jag hade min rekond firma. De har också en väldigt förmånlig betalnings plan.

länk
Infinity DryWash har det allra senaste inom innovativa och miljövänliga, vattenlösa tvätt och repfria polish tekniken som ger den ultimata showroom finishen.

länk
Kommer Infinity Dry Wash att repa min bil?

-Nej
Vår biltvättsprocess är 100% repfri.
Våra produkter har regelbundet använts för att rengöra och skydda många lyxbilar som Aston Martin, Mercedes-Benz och Ferrari.

länk
Co-founder Infinity Dry Wash at Infinity Dry Wash

länk
President & Founder at InfinityDryWash.com

länk
InfinityDryWash Advanced Ultra Nano



Googlar man lite så är ovanstånde ett antal av de träffar man får. Fast jag hade hoppats hitta lite skit också.
Citera
2013-10-14, 13:09
  #4
Medlem
Remloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av serben666

Länksamling och text.

Googlar man så är ovanstånde ett antal av de träffar man får. Fast jag hade hoppats hitta lite skit också.

För nystartat. Det kommer. Behind mlm-bloggen har också "varnat."

http://behindmlm.com/companies/infin...ess-carwashes/
Citera
2015-02-15, 17:58
  #5
Medlem
Men kan man inte starta något slags uppror? 'vi som vill stoppa MLM bolagen'? Eller?
En petition liknande den som Robert Fitzpatrick ordnat?
Vi VET ju att det finns fler som råkat illa ut, hur får man alla att våga vara med? Så många verkar beläggas med munkavel eller något, eftersom de inte berättar vad de varit med om?
Citera
2015-02-16, 16:03
  #6
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remloff
För nystartat. Det kommer. Behind mlm-bloggen har också "varnat."

http://behindmlm.com/companies/infin...ess-carwashes/

Direkt från bloggen:
http://www.soap.com/p/eco-touch-waterless-car-wash-24-oz-87854?utm_source=cse&utm_medium=cpc_s&utm_campaign =pricegrabber&site=CA&utm_term=ECT-001&CA_6C15C=1322948405

10 dollar kostar tydligen 'samma´produkt, men utan MLM-buzzen, som tydligen höjer priset till 50 dollar. Glömde vi att påpeka att det kostar 50 dollar per månad att vara med i scammen?

Men har man för mycket tid och gillar att förlora pengar är pyramider som detta alltid intressant!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in