2013-09-17, 21:49
  #1
Medlem
Gyllenborsts avatar
Har nyligen fått problem med blinkersen på bilen. Vänster blinkers fram & bak fungerar inte, inte heller vänsterblinkers på släpvagnskontakten. Det konstiga är dock att vänsterblinkersen framför bildörren fungerar som den ska. (Alltså mitt på bilen på sidan) .

Har ingen spänning på pluggarna vid lamporna fram och bak. Så vad kan mitt problem ligga och vart kan jag mäta någonstans? Finns det nån mätställe under ratten?
Citera
2013-09-17, 23:29
  #2
Medlem
x12s avatar
Förutom det uppenbara med säkring som gått eller korroderad säkringsplint ..
Har den där modellen nån "ljuskontrollmodul", typ elektronikbox, som styr blinkersfunktioner, hel/halv/p-ljus osv ? Isåfall kolla den boxen och dess anslutningar.
Testat varningsblinkersen om den tänder upp alla lampor?
Citera
2013-09-18, 22:17
  #3
Medlem
Gyllenborsts avatar
Ska ta en titt på säkringsboxen. Sätter man på varningsblinkers så tänds alla lampor utom dessa två som inte fungerar. Japp det stämmer att den har någon form av dator som verkar styra det mesta i bilen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in