Citat:
Ursprungligen postat av
carpe-diem86
Tänkte i så fall att man har en GPS + litet utbytbart batteri i t.ex. ett armband. GPSen är programmerad att köras x ggr per dag och sedan vara i viloläge så kanske batteriet räcker en vecka eller två. Det som ska ta emot positionen är då mobilen som är inställd att skicka positionen vidare 5 min efteråt via 2g/3g nätet till en hemsida/förälder.
Blir en del lurigheter med att få till inställningarna så programmeringskunskaper kan behövas, men tycker att det borde kunna fungera teorietiskt sett. Fördelen mot att låta mobilen sköta allt är att GPS enheten kan ha ett litet inbyggt minne så att den sparar senaste 1000 positionerna så om mobilen är avstängd eller borttappad går datan att återfå i efterhand med. Mobilen blir lätt stulen, men inte ett vanligt enkelt armband i tyg/liknande.
Alla moderna mobiler har ju GPS-mottagare så man skulle kunna låta mobilen sköta hela faderullan så länge man har täckning för datatrafik via vanliga 2G/3G-nätet. Visst, mobilen kanske lättare kommer bort eller blir stulen men en mikromottagare utan sändningsmöjlighet ser jag inte så stor vits med ur säkerhetshänseende.
Om man har vanlig mobiltäckning så finns det en app som passar utmärkt som låter utvalda vänner se var man är:
https://play.google.com/store/apps/d...ealtimeTracker Jag skulle förstås inte lita på täckningen ute på landsbygden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Entr0pi
Träffade nyligen en australiensisk resenär som hade cyklat från Turkiet upp genom Europa, träffade honom i Schweiz. Han hade med sig en smart liten pryl med inbyggd GPS och satellit-sändare, som hade en knapp för att sända ett OK-meddelande med koordinater till ens vänner/föräldrar, och en annan knapp för att skicka ett nöd-meddelande via företaget till de lokala myndigheterna där man är, också med position. Inte precis något man opererar in, men kan nog vara bra för mer äventyrliga resor eller om man bara känner sig orolig. Se
http://www.findmespot.com/en/index.php?cid=101 .
Det där är ju perfekt för TS ändamål! Och bara 200 gram. Sänder ju inte positionen live men hinner man bara trycka på larmknappen så är den ju bra.
Man kan nog säga att den är perfekt för långseglare och andra äventyrare som i en nödsituation åtminstone bör ha några minuter på sig att larma. Är man rädd att bli kidnappad blir det värre då apparaten knappast lär hinna skicka signalen innan kidnapparna slänger den i backen så delarna flyger.
Lite kampsportlektioner, tårgas och en Glock kanske är bra alternativ/komplement om man nu inte kan välja att hålla sig borta från riskområden.